"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

ZAKŁADANIE OGRODÓW

– Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodów


Ogród to nie tylko miejsce spotkań całej rodziny, ale także przestrzeń służąca realizacji pasji. Z tego względu jego wygląd powinien być przemyślany. Kolejność prac prowadzonych podczas zakładania ogrodów wpływa na przyszłą kondycję oraz wygląd roślin.

W jaki sposób zbudować ogród?

Większość osób, które decydują się na budowę własnego domu, czekają z aranżacją ogrodu do zakończenia prac budowlanych. Prace ziemne to pierwszy etap zakładania ogrodu. Oczyszczenie terenu związane z pozbyciem się śmieci, a także zbędnych elementów, pozwoli zorientować się, jak duża  część posesji może być przeznaczona na budowę ogrodu.

W ostatnich latach niezwykle popularne stało się ukształtowanie terenu na wzór ogrodu angielskiego.  Tego względu tuż po oczyszczeniu terenu, warto postawić na budowę nieregularnych wzniesień, które nadadzą przestrzeni naturalnego wyglądu, a także optycznie wpłyną na jego powiększenie.

Następnie warto odżywić często pozbawioną składników odżywczych ziemię. W tym celu niezwykle ważne jest przekopanie całego ogrodu oraz użycie naturalnego nawozu, który uzupełni braki witamin. Projektowanie ogrodów to długi oraz żmudny proces, dlatego realizację projektu warto zlecić doświadczonym architektom zieleni.

Ostatnim etapem tworzenia ogrodu jest wybór i sadzenie roślin oraz założenie trawnika. Na tym etapie nie warto poddać się tak zwanemu szałowi zakupów. Każda roślina powinna być wybrana z myślą o warunkach panujących w ogrodzie. Dotyczy to zarówno rodzaju gleby, jak i dostępności światła.  Najlepiej, aby osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z aranżacją ogrodów wybierały rośliny mało wymagające. W związku z tym, iż Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, warto zainwestować w rośliny odporne na mróz oraz zimozielone, które doskonale prezentują sie zarówno latem, jak i zimą.

Umiar sprzymierzeńcem w projektowaniu ogrodu

Rośliny do ogrodu powinny być kupowane wyłącznie u sprawdzonych dostawców. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, szkółek leśnych, jak i sklepów ogrodniczych. Tylko to  daje gwarancję, iż rośliny nie są obarczone chorobami, a także wadami rozwojowymi. Co więcej, podczas aranżacji ogrodu warto wybrać jego kolor przewodni, który zdominuje przestrzeń, a także nada jej elegancji. W przypadku zakładania trawnika, który stanowi tło dla pozostałych roślin, należy skupić się na odpowiednim nawodnieniu terenu. Trawa nie znosi przesuszenia i z tego względu warto rozważyć założenie systemu nawadniającego, który zdejmie z właściciela obowiązek codziennego podlewania trawy.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: