"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

ZAKŁADANIE OGRODÓW – Skalniaki ogrodowe


 

Skalniaki ogrodowe to wydzielona część rabaty, w której dominującą rolę odgrywają kamienie. Są one nie tylko elementem ozdobnym, ale również tworzą środowisko dla roślin porastających naturalnie zbocza i preferują skaliste lub żwirowe podłoże. Założenie skalniaka wymaga nieco pracy, jednak efekty są naprawdę zadowalające.

Jak założyć skalniak ogrodowy?

Projektowanie ogrodu wraz ze skalniakiem daje możliwość dokładnego rozplanowania rabat oraz tego, jakie rośliny znajdą się pomiędzy skałkami. Zakładanie ogrodu ze skalniakiem wymaga nieco inwencji – często projektem skalnych ogródków zajmują się architekci krajobrazu. Skalniaki przed domem powinny imitować naturę, a właściwie górską łąkę porośniętą niewysokimi roślinami. Skalniaki ogrodowe powinny być wkomponowane w ogródek – najlepiej, jeśli znajdą się na nachylonym podłożu, mogą też otaczać murki, naturalne zagłębienia czy okolice strumyków. W wybranym miejscu należy zerwać wierzchnią część darni z korzeniami i wysypać grubszy żwir, pełniący funkcję drenażu. Zakładanie ogrodu skalnego wymaga otoczenia jego brzegów kamieniami i wysypanie środka ziemią wraz z kompostem. Należy obficie podlać ziemię, by osiadła i następnie ją uzupełnić. Skalniak przed domem powinien mieć łagodne zbocza, na których układa się kamienie w dowolny sposób. Najlepiej, jeśli nie panuje tu żaden szczególny porządek – jak w naturze.

Zakładanie skalniaka – dalsze kroki

Zakładanie ogrodu skalnego wymaga nieco cierpliwości, ponieważ przez kilka dni skalniak ogrodowy po prostu podlewamy i czekamy aż ziemia osiądzie. Dopiero wówczas nasadzamy rośliny, które dobieramy pod względem stanowiska i wymagań glebowych. Projektowanie ogrodu skalnego zakłada umieszczenie w nim roślin mających do 30 cm wysokości, które są gatunkami preferującymi skalne otoczenie. Mogą to być rojniki, szafirki, rozchodniki, goździki pierzaste, dzwonki karpackie. W większych skalniakach można nasadzić kosodrzewinę i inne płożące krzewy ogrodowe. W skalniaku można sadzić wysokie rośliny, jednak muszą się one znajdować w tylnej części ogródka, by nie zasłaniały mniejszych gatunków.

Jakie kamienie wybrać na skalniak?

Skalniaki przed domem świetnie się prezentują, jeśli są budowane z naturalnych kamieni – mogą to być dolomity, wapienie, bazalty i granity, rzadziej stosunkowo miękkie piaskowce. Kamienie powinny mieć nieregularny kształt i najlepiej, jeśli nie są tłuczone. Niezbyt dobrze wyglądają otoczaki i polne kamienie o zaokrąglonych brzegach, chyba że w skalniakach otaczających brzegi strumieni lub oczek wodnych.


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: