"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PROJEKTOWANIE OGRODU

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

PROJEKTOWANIE OGRODU · PROJEKTOWANIE OGRODÓW

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica


Ogród to miejsce wyjątkowe, oaza spokoju. Miejsce przeznaczone na relaks, wypoczynek oraz czas spędzony z rodziną i bliskimi nam osobami. Dzięki naszej pomocy – pomocy firmy KAKTUS – Twój ogród będzie oryginalny, piękny, przyjazny oraz funkcjonalny. Zadbamy o precyzyjne dopracowanie projektu ogrodu w każdym jego aspekcie, tak aby idealnie komponował się zarówno z otoczeniem, jak i budynkiem. Aby przybliżyć, Tobie drogi Kliencie, nieco naszą pracę poniżej przedstawiamy kilka kluczowych informacji dotyczących projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodu – na jakie etapy dzielimy projektowanie ogrodu?

Cały proces projektowania ogrodu możemy podzielić na trzy główne etapy:

Etap I: Inwentaryzacja
Etap II: Podział funkcjonalno-przestrzenny
Etap III: Realizacja projektu

Inwentaryzacja to etap podczas, którego zapoznajemy się z działką.

Ustalamy:

  • jakie elementy stałe występują na działce: dom, krzewy, drzewa, kosze śmieci, ogrodzenie;
  • jakie warunki panują na działce: nasłonecznienie, warunki glebowe, sąsiedztwo;
  • jaka jest architektura terenu : obniżenie lub podwyższenie terenu;
  • jak dużo czasu Klient może poświęcić na późniejszą pielęgnację ogrodu.

Po dogłębnej analizie, wykonaniu wstępnego szkicu, zapoznaniu się z potrzebami i preferencjami Klienta przechodzimy do kolejnego etapy projektowania ogrodu.

Podział funkcjonalno-przestrzenny to etap podczas, którego dzielimy dostępną przestrzeń na poszczególne fragmenty:

  • teren przeznaczony na wypoczynek: aktywny oraz bierny;
  • teren użytkowy.

Podczas wyodrębniania poszczególnych fragmentów przestrzeni należy pamiętać o zachowaniu proporcji.

Realizacja projektu to końcowa faza projektowania ogrodu w tym etapie dobieramy odpowiednia roślinność, tak aby korzystnie prezentowała się przez cały rok. Przed nami czas na wybór drzew, krzewów, bylin oraz roślin zielonych. Dobór roślin to element bardzo istotny oraz czasochłonny, ale późniejszy efekt jest niesamowity.


Kilka słów na temat PROJEKTOWANIA OGRODÓW

 

Projektowanie ogrodów 

Aby móc się cieszyć pięknym ogrodem trzeba w pierwszej kolejności wykonać odpowiedni projekt. Nie jest to takie proste zadanie, jednak po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami można go zrobić samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Rozpoczynając wykonywanie projektu trzeba zastanowić się co chcemy w nim umieścić. Mowa tutaj o wszelkich elementach użytecznych, a także dekoracyjnych.

O czym należy pamiętać projektując ogród?

Aranżacja ogrodu przed domem to bardzo ważna kwestia. Aby prezentował się on dobrze, konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu. Powinien on uwzględnić takie elementy jak taras, altanę, garaż, śmietnik, składzik na narzędzia, strefę odpoczynku, miejsce na pomieszczenie gospodarcze, kącik dla dzieci. Zgodnie z preferencjami właściciele dobrze jest także uwzględnić ogródek na zioła i warzywa oraz rabatę z kwiatami. Kolejną istotną kwestią jest uwzględnienie zbiornika na wodę.

Po wypisaniu elementów, które mają być uwzględnione w projekcie, warto dokładnie zastanowić się czy wszystko to zmieści się na terenie działki. Następnym krokiem jest określenie stylu ogrodu. Koniecznie musi on pasować do stylu w jakim utrzymany jest dom. Ostatnim krokiem do wykonania wymarzonego projektu jest dobranie gatunków roślin, które najlepiej się sprawdzą w naszym ogrodzie.

Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Aby wykonać dobry projekt, przede wszystkim trzeba mieć pomysł na ogród. Ogród nowoczesny rządzi się innymi zasadami niż ogród tradycyjny. Należy o tym pamiętać i trzymać się z góry wybranego stylu.

Pierwszym etapem z jakim wiąże się projektowanie ogrodu, jest wyznaczenie obszaru, który należy zagospodarować. Warto pamiętać, że w pierwszej kolejności powinno się przelać wszystkie pomysły na papier, a dopiero potem przystąpić do ich realizacji. Nie powinno się niczego wykonywać na raty. Na przygotowanym planie trzeba zaznaczyć wszystkie już istniejące elementy jak np. dom, garaż, ogrodzenie, drogi i chodniki itd. Jeżeli jakiś element zamierzamy usunąć nie należy go nanosić na plan.

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie wcześniej skonstruowanej listy elementów, które muszą się znaleźć na terenie ogrodu. Wtedy można już przystąpić do ich rozmieszczania. Nie może to się jednak odbywać w sposób przypadkowy. Każdy krok powinien być dobrze przemyślany, aby projektowanie ogrodów miało sens. Warto wcielić się w rolę przyszłego użytkownika przestrzeni, aby uzyskać jak najbardziej praktyczny efekt pracy. Dobrze jest np. umieścić strefę odpoczynku z dala od drogi głównej czy od wścibskiego sąsiada.

Projektując rozmieszczenie poszczególnych gatunków roślin, dobrze jest zorientować się, które z nich potrzebują słońca, a które najlepiej rozwijają się w cieniu. Niektóre rodzaje nie lubią swojego sąsiedztwa. To też jest ważne, dla ich rozwoju i przyszłego wzrostu.

Samodzielne projektowanie ogrodu czy skorzystanie z pomocy architekta

Jak wspomniano wcześniej projektować ogrody można samemu. Jednak skorzystanie z usług osób, które zawodowo zajmując się architekturą krajobrazu to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Sprawdzone firmy – takie jak Firma Ogrodnicza KAKTUS oferują kompleksowe usługi począwszy od wykonywania projektów i zakładania ogrodów. Kolejnym punktem jest pielęgnacja roślin. Specjaliści mogą regularnie je przycinać, kosić trawniki, nawozić, a także stosować sprawdzoną ochronę przed szkodnikami. Korzystając z usług architektów można także liczyć na zamontowanie dobrze dobranych instalacji wodnych. Zautomatyzowane nawadnianie z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Kolejną kwestią jest oświetlenie. Specjaliści zdają sobie sprawę z tego, gdzie i jakie lampy najlepiej zamontować, żeby przestrzeń była funkcjonalna, bezpieczna, a także dobrze prezentowała się po zmroku.

Architekci zieleni mają także niezwykle rozległą wiedzę jeżeli chodzi o dobieranie poszczególnych gatunków roślin. Potrafią oni zastosować bardzo niestandardowe i zachwycające rozwiązania. Dzięki temu każda przestrzeń będzie się prezentowała naprawdę perfekcyjnie. Jako specjaliści zadbamy o wszelkie szczegóły i dopieścimy każdą przestrzeń.

 


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS?
Naszym Klientom oferujemy:
 
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową:

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Opinie o nas

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo