"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODU

– Jak pielęgnować jukę ogrodową. 


 

Juka ogrodowa to niezwykle egzotyczna oraz dekoracyjna roślina. Jest rośliną niezwykle oryginalną, którą zawdzięcza swoim rozległym oraz kolorowym kwiatostany. Dodatkowo jest bardzo łatwa w uprawie, dzięki czemu polecana jest także początkującym ogrodnikom. Pielęgnacja ogrodów w których rośnie juka jest nie tylko obowiązkiem ale i przyjemnością.

Juka ogrodowa – charakterystyka i pochodzenie

Juka ogrodowa należy do gatunku yucca. Wspólną cechą roślin tego gatunku to wyrastające wspólnie z pnia, sztywne ale łykowate i włókniste na brzegach liście. Rośliny te naturalnie występują we wszystkich rejonach Ameryki (Południowej, Środkowej i Północnej). Pierwotnie, dzięki swoim sztywnym bylinom juki ogrodowe wykorzystywane były do wytwarzania tkanin, lin i papieru. Współcześnie uprawiana jest w większości rejonów na całym świecie jako roślina ozdobna

Kiedy sadzić juki ogrodowe – sadzenie i pielęgnacja

Z uwagi na to, że juka to roślina łatwa do uprawy i pielęgnacji, coraz częściej wybierana jest do uatrakcyjnienia ogrodu wokół domu.  Mimo, że jest to bardzo wytrzymała roślina, ma ona pewne wymagania dotyczące gleby i nasłonecznienia.

Stanowisko do nasadzenia juki powinno być odpowiednio słoneczne, najlepiej osłonięte przed nadmiernymi porywami wiatru. Ma mniejsze wymagania co do żyzności gleby, jednak nie powinna być ona zbyt wilgotna. Warto dokładnie przemyśleć decyzję dotyczącą miejsca nasadzenia – korzenie rośliny są bardzo mocne i głęboko wchodzą w ziemię. Do uprawy juki warto zacząć przygotowywać już ogród wiosną. Mimo, że jest to roślina mrozoodporna, wiosna to dobry okres na jej nasadzenie bowiem nie ma prawdopodobieństwa że roślina przemarznie podczas przymrozków.

Pielęgnacja ogrodu składającego się z tego typu roślin nie należy do skomplikowanych czynności. Roślina nie wymaga nawożenia, dobrze radzi sobie w większości warunków, jedynie podczas długo występującej suszy warto ją dodatkowo podlewać, aby nie straciła zbyt wcześnie kwiatów. Drugim i zarazem ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym który warto prowadzić do obowiązków jest przycinanie dolnych liści rośliny, w ten sposób, aby nie zalegały na ziemi zbyt długo. Zaleganie może doprowadzić do powstania chorób rośliny a także do jej gnicia. Jako że jest to roślina mało wymagająca nie są konieczne usługi ogrodnicze oferowane przez profesjonalne firmy.

Właściwości lecznicze juki ogrodowej

Niewiele osób wie, że juka ogrodowa oprócz atrybutu estetycznego posiadają także zalety lecznicze. Liście oraz korzenie rośliny posiadają saponiny i charakteryzują się właściwościami antyartretycznymi. Spożywanie sałatek z liści juki, picie naparów oraz wykonywanie kąpieli leczniczych wspomaga układ odpornościowy, ułatwia detoksykacje organizmu i usprawnia przemianę materii. Polecana jest także osobom uskarżającym się na choroby stawów i kości oraz osobom borykającym się z nadmierną męczliwością mięśni.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: