"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODU – Zimowy ogródek na parapecie – jak pielęgnować rośliny zimą?


Coraz więcej osób chce gotować tylko i wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i ziół. Problemem w zimie są nie tyle świeże warzywa co świeże i aromatyczne zioła. Jednak jest na to świetny sposób- zimowy ogródek, który bez problemu można zorganizować na parapecie kuchennym. Jednak jak się zabrać za uprawę ogródka w mieszkaniu? Jakie zioła mogą być uprawiane w mieszkaniu?

Jakie rośliny najlepsze do ogródka w mieszkaniu?

W sklepach nawet w zimie można znaleźć szeroki wybór świeżych ziół oraz innych roślin. Najlepszym rozwiązaniem do zimowego ogródka jest bazylia, melisa, mięta, szałwia, oregano oraz pietruszka. Należy jednak pamiętać, iż rośliny posadzone w zimie rosną dużo wolniej. Często wiele z nich nie dotrwa wiosny.

Odpowiednie miejsce na zimowy ogródek

Zimowy ogródek w mieszkaniu wymaga przede wszystkim odpowiedniego miejsca. Najlepszy jest parapet, który znajduje się przy południowym bądź wschodnim oknie. Rośliny na tych parapetach będą miały najwięcej słońca, które zimą jest i tak mocno ograniczone. W przypadku braku światła warto, również doświetlać rośliny zwykłą jarzeniówką.
Należy również pamiętać o tym, iż rośliny nie powinny być w bliskim sąsiedztwie grzejnika, ponieważ nadmierne ciepło wysusza podłoże. W cieplejsze zimowe dni warto zadbać o rozszczelnienie okna, na którym jest umiejscowiony zimowy ogród. 

Bardzo ważne odpowiednie nawożenie roślin

Pielęgnacja roślin w zimowym ogródku wcale nie jest trudna. Często wystarczy tylko odpowiednia ilość światła dziennego, świeże powietrze oraz odpowiednie nawadnianie. Niestety zbyt mała ilość wody- rośliny usychają, zbyt duża- rośliny gniją. Najlepiej jest podlewać zimowy ogródek w momencie, gdy widoczna warstwa podłoża jest sucha. Odpowiedni poziom wody można uzyskać również poprzez przesadzenie roślin do pojemników z otworami odpływowymi na dnie- dzięki podstawce będzie zbierany nadmiar wody.

Rozmiar doniczki dostosowany do rośliny

Dostępne na rynku świeże sadzonki roślin i ziół są posadzone nie tylko w zbyt małych doniczkach, ale również w złym podłoży tylko torf. Dlatego też pielęgnacja tych roślin jest bardzo trudna. Jednak problem pielęgnacji roślin ze sklepu można  łatwo zminimalizować poprzez przesadzenie do większej doniczki z odpowiednim podłożem. Dzięki temu rośliny będą miały więcej miejsca i lepszy dostęp do wody.
Duża część ziół oraz innych roślin z powodzeniem nadaje się do hodowania w samodzielnym zimowym ogródku. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie miejsce z duża ilością światła. Dzięki temu ogródek w mieszkaniu zawsze będzie piękny.

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: