"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODU – Zimowe bielenie drzew 


 

Ogród zimą wymaga specjalnego traktowania. Choć pielęgnacja ogrodu kojarzy nam się wyłącznie z ciepłymi miesiącami, kiedy wszystko kwitnie i budzi się do życia, to wbrew pozorom w zimie ogród również wymaga dużej ilości poświęconego czasu i uwagi. Bielenie drzew owocowych pozwala ochronić je przed zbytnim nagrzewaniem się przez działanie promieni słonecznych oraz przed mrozowym uszkodzeniem kory, a także pozwala opóźnić wegetację roślin wczesną wiosną. Sprawdź kiedy i jak prawidłowo wykonać bielenie drzew.

Kiedy bielić drzewa? 

Specjaliści rekomendują wykonanie pierwszego bielenia na przełomie listopada i grudnia. Jest to optymalny czas kiedy zaczynają się już pierwsze mroźne wieczory, ale pogoda nie daje się jeszcze zbytnio we znaki. Czasem substancja do bielenia może utrzymywać się na drzewach przez długi czas i może okazać się, że jeden zabieg jest wystarczający. Jeśli jednak w trakcie zimy odnotowywana jest duża ilość opadów deszczu i śniegu, może okazać się że proces bielenia trzeba będzie powtórzyć. Zwykle więc bielenie wykonuje się dwa, a czasem nawet i trzy razy zanim nadejdą wiosenne roztopy.

Preparaty do bielenia

Dobrej jakości preparaty do bielenia drzew można z powodzeniem kupić w sklepie ogrodniczym. Preparat można również wykonać samodzielnie, w warunkach domowych. Mleko wapienne należy rozrobić wówczas z wodą w proporcji 1 kilogram na 5 litrów. Jeśli dodasz odrobiny gliny lub krowieńca do mikstury, substancja powinna utrzymywać się nieco dłużej na korze drzewa.

Jak bielić drzewa?

Ogród zimą należy odpowiednio przygotować. Pielęgnacja ogrodu dotyczy wówczas zwykle tylko starszych drzew. Kupnym lub przygotowanym samodzielnie preparatem należy pokryć pnie i konary drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem. Zwykle miksturę umieszcza się do pierwszych gałęzi. Bielenie przypomina malowanie i jest niezwykle prostą czynnością. Zabezpieczyć można również młode sadzonki i krzewy, które źle znoszą niskie temperatury. Tak przygotowany ogród z pewnością przetrwa nawet najstraszniejszy mróz.


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: