"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

USŁUGI OGRODNICZE – Zadaszenie tarasu – czy jest konieczne?


 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę planując taras?

  • wielkość strefy przeznaczonej na nasz taras;
  • materiały jakie wykorzystamy do stworzenia tarasu;
  • wyposażenie;
  • zadaszenie.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć nieco tematykę związaną z zadaszeniem. Niewątpliwie jest to akcent funkcjonalny naszego tarasu. W przypadku niepogody chroni od opadu, czy wiatru, w przypadku pięknej pogody chroni on przed nadmiernymi promieniami słońca.  Na rynku dostępnych jest wiele modeli dachów przeznaczonych typowo dla strefy tarasu. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup, montaż czy budowę powinniśmy zapoznać się z kilkoma informacjami.

Możemy wybrać zadaszenie częściowe lub całkowite. Jeżeli boimy się, że taras może odebrać nam dostęp światła do pomieszczenia przy którym zostanie zbudowany warto rozważyć opcje tarasu częściowego.  Solidnym rozwiązaniem, które nie wpływa na dostęp światła są różnorodne daszki montowane nad drzwi, które łączone są w sposób modułowy. To idealna propozycja dla właścicieli tarasów o niewielkiej powierzchni. Oprócz designerskiego wyglądu zadaszenia tarasowe spełniają wszystkie funkcje związane z ochroną drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Inna opcja jest kupno rozkładanej, płóciennej markizy. Najbardziej popularne mają ok. 5 m szerokości, wysuwają się na 3,5 m oraz ważą około 50 kg. Należy pamiętać jednak, że trzeba je zwijać przy zbyt silnym wietrze (chyba że zamontowaliśmy automatykę, która zrobi to za nas) i uważać, żeby nie zwinąć mokrej, ponieważ mokra tkanina pleśnieje. Zaletą markizy jest fakt, że nie zmienia wyglądu budynku, jest niedroga,  daje cień, lecz w upalne dni jest pod nią gorąco. Jej minusem jest fakt, iż nie chroni przed deszczem – jej konstrukcja mogłaby nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia.

JAKIE ZADASZENIE WYBRAĆ ABY NIE ZNISZCZYĆ WIZERUNKU BUDYNKU?

Zadaszenie to niewątpliwie ingerencja zarówno w wygląd, jak i w proporcje budynku. Jego kształt, kolor oraz zastosowane materiały powinny być spójne z tym co zostało wykorzystane w budowie domu. Inne zadaszenie tarasu projektuje się przy nowoczesnej willi, o prostej bryle i utrzymanej w szarościach elewacji, a inne przy tradycyjnym pastelowym domku z drewnianymi detalami i spadzistym dachem z czerwonej dachówki. Jeżeli nie mamy pewności, czy zadaszenie jakie planujemy nie oszpeci budynku najlepszym rozwiązaniem jest zaczerpniecie opinii architekta.

 

ZADASZENIE TARASU A ŚNIEG?

Zimą oraz podczas odwilży ze spadzistego dachu zsuwa się śnieg ważący setki kilogramów. Jeżeli na dachu nie ma płotków przeciwśniegowych, delikatne zadaszenie może nie wytrzymać ataku schodzącej z połaci lawiny. Miejmy to na uwadze planując zadaszenie.

BLOG - USŁUGI OGRODNICZE - Zadaszenie tarasu - czy jest konieczne?JAKICH MATERIAŁÓW UŻYWA SIĘ TO ZADASZENIA TARASU?

 

  • Poliwęglan to – bezbarwny plastik, o połowę lżejszy od szkła i nieporównywalnie bardziej odporny na stłuczenie. Jego zalety: odporny na zmiany temperatury, plastyczny, może być barwiony. Jego wady:  z czasem się brudzi, może trzeszczeć(przy zmianach temperatury), na tarasie będzie gorąco. Pod pokryciem z poliwęglanu można zamontować dodatkowe, płócienne lub bambusowe, rolety, które zniwelują poniekąd jego wady.
  • Blachodachówka to materiał lekki i trwały. Jego minusy to przepuszcza światła co powoduje zacienienie tarasu oraz przylegających do niego pomieszczeń, w czasie deszczu na tarasie jest głośno. Dzięki zastosowaniu materiałów identycznych z pokryciem dachu, to uzyskamy spójny wygląd budynku.
  • Rośliny, pnące się po specjalnych konstrukcjach. Plusy: dają cień latem, zimą pozwalają słońcu zaglądać do domu. Minusy: nie są szczelne, nie chronią przed deszczem.

 

Zadaszenia służą nie tylko temu, by chronić nas od deszczu, czy słońca. Dzięki nim możemy wprowadzić nastrojową atmosferę do przestrzeni tarasu, a nawet nadać tej strefie odrobiny intymności. Powodzenia i mnóstwo inspiracji w planowaniu swojego wymarzonego tarasu!

 


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: