"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

ZAKŁADANIE OGRODÓW

Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać do cienia?


 

Zakładanie ogrodu to pracochłonne i nierzadko kosztowne zajęcie. Warto zainwestować w profesjonalny projekt, który pozwoli zaplanować z wyprzedzeniem wszystkich prac. Kolejność w tym wypadku nie jest bez znaczenia – należy zacząć od oczyszczenia i ukształtowania terenu. Następnie wykonuje się konstrukcje takie jak altany czy grille i montuje instalacje podziemne, aby w końcu móc przejść do przygotowania gleby pod nasadzenia.

Dobór roślin do ogrodu

Przy wybieraniu kwiatów, bylin i krzewów należy wziąć pod uwagę warunki panujące dookoła domu oraz wielkość posesji. Projektowanie ogrodu to ważna kwestia również i z tego względu – specjalista w temacie musi dokładnie poznać otoczenie i preferencje klienta. Zakładanie ogrodów to nie powinna być tylko jego praca, lecz również i pasja. 

Przy wyborze roślin należy kierować się ich wymaganiami do co ilości światła, wody oraz rodzaju podłoża, na którym będą rosnąć. Krzewy cieniolubne nie zaadaptują się w mocno nasłonecznionym środowisku, tak jak kwiaty lubiące dużo światła nie będą dobrze kwitnąć w cienistym i wilgotnym miejscu. Sadzenie rozpoczyna się od największych drzew i krzewów, a następnie przechodzi się do tych mniejszych i bylin.

Rośliny cieniolubne do ogrodu

Zarówno kwiaty, jak i byliny cieniolubne to takie, które dobrze rosną np. w cieniu murów czy pod koronami drzew. Należy jednak odróżnić wilgotny cień od suchego. Istnieje wiele roślin, które idealnie będą rosnąć pod owocowymi krzewami. Przykładem mogą być cieszące się zainteresowaniem maciejki, bergenie sercowate czy tawułki Arendsa.

Również iglaki do cienia znajdą swoje miejsce – do najpopularniejszych należą cisy pospolite, choiny kanadyjskie, mikrobioty syberyjskie, żywotnikowce japońskie. Wszystkie stanowią oryginalną, elegancką ozdobę do ogrodu. 

Uprawa ogrodu w cieniu to nie problem

Dzięki mnogości i różnorodności wyboru, zróżnicowanych preferencji roślin i krzewów, każdy może znaleźć piękne kwiaty i byliny dla swojego ogrodu, nawet w cieniu. Przede wszystkim warto stawiać na cieniolubne byliny, w naturalnym środowisku zamieszkujące w lasach, oraz na ciekawe, urozmaicające przestrzeń iglaki. Głównym ich walorem są rozmaite liście, wielkości i kolory. Z ich pomocą z łatwością można stworzyć piękny i przytulny kącik wypoczynkowy. Dróżka z ozdobnych kamieni i wiklinowa huśtawka, a także oczko wodne w pobliżu nadadzą działce atrakcyjnego charakteru. Zacienione miejsce będzie idealną opcją na spędzanie letniego, upalnego dnia, a jesienią dostarczy feerii barw.


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: