"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

SYSTEMY NAWADNIAJĄCE

Rodzaje systemów nawadniania ogrodu


 

Aby ogród zachował świeżość i piękny wygląd, należy pamiętać jego regularnym podlewaniu. Coraz powszechniejszy jest montaż automatycznych systemów nawadniania ogrodu, których główną zaletą jest fakt, że dzięki nim można oszczędzić czas. Kolejną cechą jest skuteczność, dzięki czemu każda roślina otrzyma odpowiednią porcję wody w danym czasie. Jak zaplanować nawadnianie ogrodu, jeśli dąży się do oszczędności na każdym polu?

Czym są systemy nawadniania ogrodu?

Systemy automatyczne zużywają do 50% mniej wody niż przy podlewaniu manualnym a przy tym wydzielają odpowiednie dawki dla każdej rośliny. Automatyzacja powoduje, iż praca może odbywać się cały dzień. To jest ważne szczególnie w nocy, gdy zachodzi mniejsze parowanie. Nawadnianie trawnika następuje samoistnie, za pomocą odpowiednio zaprogramowanego sterownika. Warto zdecydować się na taką inwestycję, ponieważ taki system sprawdzi się w każdym ogrodzie, jednak montaż najlepiej przeprowadzić jeszcze przed założeniem ogrodu.

Rodzaje systemów nawadniania

  • Najpopularniejsze są zraszacze statyczne. Jednak odznaczają się niewielkim zasięgiem i są instalowane głównie na małej powierzchni o nieregularnym kształcie.
  • Zraszacze rotacyjne posiadają regulację zasięgu i kąta podlewania. Niektóre z nich, wyposażone w przekładnię zębatą, wytwarzają kurtyny deszczowe. Podobnie jak zraszacze statyczne, świetnie nadają się do nawadniania ogrodu o nieregularnym kształcie.
  • Na rynku można zaobserwować mikrozraszacze. Stosuje się je pod koronami drzew i krzewów. Dlatego najczęściej spotyka się je w sadach, szklarniach i przy prywatnych posesjach, gdzie rosną wysokie drzewa.
  • Nawadnianie kropelkowe polega na dostarczeniu wody do korzenia rośliny. Taki system ma zastosowanie do podlewania drzew, krzewów i żywopłotów. To najbardziej precyzyjny system, w którym straty wody wynoszą maksymalnie 10%. Wymaga jednak krystalicznie czystej wody lub częstej filtracji. Emitery o konstrukcji tunelowej, wkłuwa się w rurę lub osadza w linie kroplujące. Jednak użycie takiego rodzaju może przyczynić się do zapchania instalacji, stąd nowe rozwiązanie, czyli emitery samoczyszczące.
  • Natomiast zraszacze młoteczkowe instaluje się w ogrodach o dużej powierzchni lub na polach uprawnych czy boiskach. Ich zasięg może wynosić ponad 50 metrów. Można je stosować na zewnątrz lub jako wynurzające się pod wpływem ciśnienia.

Koszty

Ile kosztuje nawadnianie ogrodu? To wszystko zależy od powierzchni i kształtu ogrodu. Im większy teren do zagospodarowania, tym cena za automatyczne nawodnienie będzie niższa. Metr kwadratowy instalacji oscyluje w granicach 10-18 złotych, czyli zautomatyzowanie terenu o powierzchni hektara będzie wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak w perspektywie czasu można zaoszczędzić na zużyciu wody.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: