"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PROJEKTOWANIE OGRODÓW – Rabata z iglakami w Twoim ogrodzie


 

Drzewa i krzewy iglaste należą do roślin, które są bardzo chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Iglaki są roślinami zimozielonymi, a to oznacza, że są one ozdobne przez cały rok.

Cechy charakterystyczne iglaków

Pielęgnacja ogrodu, w którym rosną rośliny iglaste nie należy do zbyt trudnych. Rośliny te nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Będą dobrze rosły niemal w każdej glebie, nawet w suchej i ubogiej w składniki pokarmowe. Wśród roślin iglastych występuje mnóstwo odmian. W ogrodzie można posadzić iglaki o różnej sile wzrostu, różnej barwie igieł, o odmiennym pokroju, tworząc tym samym naprawdę ciekawe rabaty przed domem. Do wyboru są odmiany o pokroju kolumnowym, płaczącym, stożkowym i płożącym. Wśród tylu odmian każdy znajdzie coś dla siebie i stworzy z iglaków swój ogród marzeń.

Interesujące odmiany

Rośliny iglaste mogą mieć różne zabarwienie igieł. Do interesujących odmian, które pozwolą stworzyć ogród marzeń należą między innymi:

    • modrzew japoński „Blue Dware”. Jest to roślina o bardzo niskim wzroście i niebieskich igłach. W sprzedaży dostępne są odmiany szczepione na pniu – idealne na rabaty w małym ogrodzie;

    • świerk biały „Laurin”. Odmiana niska o stożkowym kształcie i intensywnie zielonych igłach;

    • jodła koreańska „Luminetta”. Rośliny dorastają maksymalnie do 2 m. Jej cechą charakterystyczną są złoto-żółte igły.

W kompozycjach ogrodowych bardzo dobrze sprawdza się także sosna bośniacka o zwartym pokroju i igłach w kolorze soczystej zieleni. Iglaki doskonale nadają się na rabaty przed domemW dużych grupach lub na skalniakach można sadzić odmiany karłowe. Odmiany te są także świetnym towarzystwem dla dużych roślin, świetnie wyglądają rabaty z miniaturowymi iglakami i trawami.

Jak sadzić iglaki?

Iglaki to rośliny, które są nie tylko piękne, ale też bardzo praktyczne. Można z nich stworzyć nowoczesny ogród także na obszernym balkonie. Iglaki płożące można wykorzystać w charakterze roślin okrywowych. Świetnie zastąpią one trawnik. Rośliny, które mają pokrój kolumnowy czy stożkowaty sprawdzą się jako osłony części działki, która jest mało atrakcyjna. Iglaki można wykorzystać także na żywopłoty. Można tworzyć z nich zarówno żywopłoty nieformowane, jak i cięte. Iglaki przed posadzeniem należy wyjąć z doniczki i namoczyć bryłę korzeniową w wodzie przez około 15 minut. Dołek powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Świeżo posadzone rośliny muszą być systematycznie nawadniane. Zaraz po posadzeniu warto wyściółkować glebę wokół roślin. Warstwa ściółki powinna mieć grubość 5 cm. Po kilku latach od posadzenia rośliny iglaste można zacząć przycinać.


 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: