"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PIELĘGNACJA OGRODÓW

Pielęgnacja ogrodu latem


 

Nie ma nic bardziej przyjemnego niż możliwość wypicia porannej kawy na własnym tarasie, przyjęcie w ogrodzie, czy też chwila z książką wśród ulubionych roślin. Na takie chwile czekamy z niecierpliwością podczas długich zimowych wieczorów, które dodatkowo zachęcają nas do rozmyślania o pięknym ogrodzie.  Dodatkowo, warto się już wtedy zastanowić nad jego pielęgnacją i zaaranżowaniem ogrodowej przestrzeni. Ogród latem jest miejscem, w którym  spędzamy sporą część swojego czasu, dlatego warto zadbać, by prezentował się jak najlepiej.

Pielęgnacja ogrodu latem – o czym należy pamiętać?

Wydawać by się mogło, że lato w ogrodzie jest momentem odpoczynku pomiędzy pracowitą wiosną i jesienią. Nic bardziej mylnego, ponieważ latem również powinniśmy zadbać o wiele kwestii istotnych w życiu roślin.

1. Podstawową kwestią dobrej pielęgnacji ogrodu jest systematyczne podcinanie trawnika, które w sezonie letnim powinno być wykonywane co tydzień. Skoszony trawnik to wizytówka naszego ogrodu, dlatego warto zadbać, by prezentował się on schludnie oraz aby rośliny kwitnące były pięknie wyeksponowane na jego tle. Dodatkowo, podcięta trawa uniemożliwia rozwój chwastów i ogranicza ich rozrastanie. Częste koszenie sprawia, że nie musimy grabić skoszonej trawy, gdyż jest ona tyle krótka, by szybko się rozłożyć i stać się nawozem dla trawnika. Dzięki tej technice trawnik będzie gęsty i zielony.

2. Mając w ogródku piękne rośliny kwitnące chcemy, aby prezentowały się pięknie najdłużej jak to tylko możliwe. Należy więc zadbać o odpowiednie nawodnienie konkretnych roślin zgodnie z ich zapotrzebowaniem na wodę. Podlewanie należy ograniczyć to wczesnego ranka lub późnego popołudnia. Jeśli podlewamy rośliny w słońcu możemy narazić je na niebezpieczne poparzenia, z kolei podlewanie późnym wieczorem grozi rozwinięciem się chorób lub pojawieniem się szkodników.

3. Pielęgnacja ogrodu latem powinna się wiązać również z nawożeniem. Na rynku dostępne są nawozy różnego rodzaju, dlatego tę kwestię możemy przemyśleć w oparciu o rośliny, które rosną w naszym ogrodzie. W tej dziedzinie znajdzie się też coś dla fanów naturalnych rozwiązań takich jak nawożenie kompostem, gnojówką z pokrzyw i wieloma innymi wariantami.

4. Dla pięknego efektu wizualnego należy przycinać zeschnięte i przekwitłe części roślin. Taki zabieg pozwala też, by rozwój rośliny przebiegał we właściwy sposób i aby cenne zasoby rośliny nie zostały zmarnowane. Latem należy przycinać również krzewy i drzewka ozdobne. Właściwa pielęgnacja ogrodu to rośliny przycięte w odpowiedni sposób w odpowiednim czasie.

5. Jeśli gości u nas królowa ogrodów, czyli przepiękna i pachnąca róża należy również zadbać o jej potrzeby. Pielęgnacja róż na pozór może wydawać się trudnym zabiegiem, jednak nie różni się ona od pielęgnacji innych roślin w naszym ogrodzie. W przypadku kwestii jaką jest pielęgnacja róż latem należy przede wszystkim zadbać, by gleba była stale lekko wilgotna i nie dopuszczać do jej przesuszenia.

Fachowcy w akcji, czyli kiedy zatrudnić firmę ogrodniczą?

Są takie sytuacje, że nie możemy zadbać o nasz ogród własnoręcznie, bądź po prostu wolimy oddać nasze rośliny pod pieczę specjalistów. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się firma ogrodnicza. Możemy jej zlecić szereg prac ogrodowych, począwszy od aranżacji ogrodu, na pielęgnacji naszych kwitnących ulubieńców skończywszy. Skorzystanie z usług jakie świadczy firma ogrodnicza sprawia, że nie musimy się martwić o odpowiednie przycięcie krzewów, które dla początkujących ogrodników może być problematyczne, ani o to co zrobić kiedy naszą roślinę trapi choroba. Specjalistyczna wiedza i pasja ogrodników to podstawa działalności jaką jest pielęgnacja ogrodów i będzie kluczowym elementem w drodze do stworzenia najlepszych warunków dla roślin w naszym ogrodzie.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: