"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Pelargonia rabatowa – Uprawa pelargonii przez cały rok

Pelargonia rabatowa znana również pod jej łacińską nazwą Pelargoniom zonale pochodzi z Afryki. Jest rośliną wieloletnią a wysokość, jaką osiąga, wynosi około 50 cm. Z naszego doświadczenia okres kwitnienia wynosi od wiosny aż do późnej jesieni. Pelargonia jest rośliną, której kwiaty potrafią przybrać różnoraką barwę, m.in. białą, różową, czerwoną czy nawet mieszaną, dlatego jest idealna do tego by nasz ogród stał się kolorowy. 

Wymagania

Pelargonia zonale należy do łatwych w uprawie roślin, mimo że lubi miejsca słoneczne to w półcieniu radzi sobie bardzo dobrze. Nasi ogrodnicy polecają jako podłoże wymieszać torf z piaskiem, taki grunt daje naszym roślinom na odpowiedni rozwój swoich pięknych kwiatów. Podczas upałów w naszym ogrodzie staramy się, aby pelargonie były podlewane codziennie, a w inne dni co 2/3 dni, ponieważ są to rośliny wymagające regularnego podlewania. 

Pielęgnacja ogrodów

Polecamy usuwać przekwitające kwiatostany oraz pędy, są one często atakowane przez szkodniki. Polecamy również regularne nawożenie co 2 tygodnie specjalnymi nawozami przeznaczonymi do pelargonii lub do roślin ozdobnych. 

Jak przezimować pelargonie? 

Kolejnym tematem jakim musimy się zająć to pelargonia zimowanie. W tym celu musimy nasze skarby przenieść do jasnych i chłodnych pomieszczeń, idealnie do takich celów sprawdzają się klatki schodowe czy budynki gospodarcze, w których nie ma ogrzewania. W okresie zimowym temperatura pomieszczenia, w których znajdują się nasze pelargonie, powinna wynosić od 5 do 10 stopni Celsjusza. Zimą polecamy skrócić pędy naszych roślinek do 20 centymetrów oraz usuwać na bieżąco zżółknięte liście i przekwitnięte kwiaty. W tym okresie nie podlewamy naszych pelargonii tak często, jak wiosną czy latem, wystarczy raz na 2-3 tygodnie, lecz warto monitorować podłoże, jeśli robi się zbyt suche, wtedy należy jak najbardziej ją podlać, lecz pamiętać trzeba o jednym. Na okres zimowy odstawiamy wszystkie nawozy.

Jak rozmnażać?

Rozmnażać pelargonie możemy na dwa sposoby. Pierwszy za pomocą nasion pelargonii oraz sadzonek. Pierwsza metoda, o której wspomnieliśmy, jest najrzadziej stosowaną, ponieważ rośliny kwitną dopiero po 6 miesiącach od wysiewu oraz ze względu na trudność z kupnem materiału siewnego. Wystarczy wysiane nasiona przykryć cienką warstwą podłoża, a następnie przykryć je folią.

Najczęściej spotykaną metodą rozmnażania pelargonii jest poprzez sadzonki. Należy je pobierać najlepiej po przezimowaniu. Ta metoda jest o tyle wydajna, że rośliny zaczynają kwitnąć już po około 8 tygodniach. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo