"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PROJEKTOWANIE I ZAKŁADANIE OGRODÓW

Lilia tygrysia – sadzenie i uprawa


 

Jeśli interesuje nas profesjonalne zakładanie ogrodów, bądź też jesteśmy właśnie na etapie urządzania własnego podwórka, to niewątpliwie przyda nam się wiedza na temat najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Jednym z nich jest niezwykle piękna lilia tygrysia. To uniwersalna odmiana lilii, która doskonale sprawdzi się niemal w każdej aranżacji- od nowoczesnego i eleganckiego ogrodu, po sielski i kolorowy ogródek na wsi. Pomarańczowe, silnie pachnące grona dużych kwiatów prezentują się wytwornie, a jednocześnie uroczo. Mając na uwadze projektowanie ogrodu, który będzie atrakcyjny i łatwy w pielęgnacji, warto przyjrzeć się bliżej tej wyjątkowej roślinie.

Jak zasadzić lilię tygrysią?

Tygrysia lilia jest sadzona na przełomie września i października lub wczesną wiosną- w okolicach kwietnia i maja. Białą, mięsistą cebulę należy umieścić w ziemi na głębokości 10-15 centymetrów. Ponieważ pielęgnacja ogrodów może być utrudniona przez uciążliwe gryzonie, warto włożyć cebulę w specjalny koszyk ochronny. Gleba na której planujemy zakładanie ogrodów zawierających lilie powinna być średnio kwaśna, wilgotna i przepuszczalna. Jeśli sadzimy więcej kwiatów w jednym miejscu, należy zachować rozstaw między poszczególnymi roślinami wynoszący jakieś 30 centymetrów. Dzięki temu nasza lilia tygrysia będzie miała dostateczną przestrzeń, by swobodnie rosnąć. Gdy projektowanie ogrodu to nasze hobby, może nachodzić nas pokusa na częste zmiany w aranżacji. Jednak musimy pamiętać, że ta roślina nie lubi wielokrotnego przesadzania. Jeśli pozwolimy jej spokojnie się rozwijać, mniej więcej w połowie lipca tygrysia lilia powinna ukazać swoje pierwsze kwiaty.

Uprawa i rozmnażanie lilii tygrysiej

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że właściwa pielęgnacja ogrodów obejmuje nie tylko sadzenie roślin, ale również dbanie o ich dobry stan i długotrwałość. Jedną z zalet, jaką posiada lilia tygrysia jest jej wytrzymałość. Nawet mroźna zima nie jest jej straszna i jeśli odpowiednio ją pielęgnujemy, to przez wiele lat możemy cieszyć się pięknymi kwiatami. Zaleca się usuwanie przekwitniętych kwiatostanów i stosowanie nawozów, dzięki czemu roślina będzie zdrowa. Tygrysia lilia zawdzięcza swoją popularność nie tylko zachwycającemu wyglądowi, ale również łatwości w uprawie. U nasady liści każdego roku możemy znaleźć całe mnóstwo małych, czarnych cebulek potomnych. Wystarczy, że zdejmiemy je z rośliny i umieścimy w ziemi, a z łatwością się ukorzenią. Po mniej więcej trzech latach z takiej cebulki zakwitnie kolejna lilia tygrysia. Odporność kwiatu, jego egzotyczny charakter i niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że jest jedną z najchętniej wybieranych roślin przez ogrodników. Jej zalety docenią zarówno osoby, które projektowanie ogrodu znają od podszewki, jak również takie, dla których zakładanie ogrodów stanowi nie lada wyzwanie.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: