"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

SYSTEM NAWADNIAJĄCY – Jaki system nawadniający będzie najlepszy dla Twojego ogrodu?


 

Dużym udogodnieniem w podlewaniu zarówno dużego ogrodu, jak i małych np. o powierzchni 200m2 jest niewątpliwie system automatycznego nawadniania. Ta nowoczesna metoda coraz częściej zastępuje znane nam konewki, węże czy popularne zraszacze przenośne – obrotowe, wahadłowe, statyczne, które są montowane na końcu węża.
Te ostatnie w porównaniu z nawadnianiem automatycznym wypadają niekorzystnie – co jakiś czas trzeba je przestawić w inne miejsce, ponadto zawsze zwilżają całe rośliny, a dla wielu z nich nie jest to dobrym rozwiązaniem.
Zaletami systemu automatycznego nawadniania są: możliwość pracy nocą, działanie bez obsługi, umożliwia racjonalne zużycie wody oraz właściwe porcje trafiające wprost do korzeni, dla poszczególnych grup roślin.

 

Jak wybrać najlepszy system nawadniania?

Mając duży ogród, najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie instalacja z automatycznym sterownikiem montowanym w budynku (wykonywana na podstawie indywidualnego projektu przez wyspecjalizowaną firmę).
Urządzenie to wysyła sygnał do elektrozaworów (znajdujących się w specjalnej skrzynce zakopanej w ogrodzie, w pobliżu rury zasilającej nawadnianie), które w odpowiednim czasie otwierają lub zamykają dopływ wody do danej części ogrodu (tzw. sekcji).

Uwaga! Systemy do samodzielnego montażu, ze sterownikiem montowanym bezpośrednio na zaworze, nadają się tylko do 1-2 sekcje.

Dodatkiem instalacyjnym mogą być czujniki np. deszczu, wilgotności gleby, które sprawiają, że system przestaje pracować w czasie dużej wilgotności podłoża i w czasie opadów. Zostają podłączane do sterownika poza zasięgiem zraszaczy.

 

Skąd system pobiera wodę?

System podłącza się do ujęcia wody – kranu lub studni z pompą. Najlepiej jeśli znajduje się ono w centralnej części ogrodu. Odległość od źródła cieczy do jej wylotu powinna być bowiem możliwie mała, bo straty ciśnienia rosną wraz z oddalaniem się od jej ujęcia. Parametry wody w ujęciu (ciśnienie statyczne i wydajność) decydują o tym, ile zraszaczy może pracować w tym samym czasie (czyli ile może ich być w jednej sekcji).

 

BLOG - SYSTEM NAWADNIAJĄCY - Jaki system nawadniający będzie najlepszy dla Twojego ogrodu?Co wybrać: linie kroplujące, zraszacze czy mikrozraszacze?

Różne typy roślinności ogrodowej potrzebują innego elementu imitującego wodę w celu nawadniania. Ze względu na znaczny spadek ciśnienia cieczy podczas podlewania zgrupowane są one w sekcje, które pracują na zmianę.

  • Zraszacze

Jesienny wysiew nasion roślin jednorocznych
W gęstwinie roślin można stosować zraszacze niewynurzalne – sztywne rury wystające ponad grunt, które są tańsze od modeli wynurzalnych umieszczonych tuż pod ziemią (pod wpływem podwyższonego ciśnienia wody wylewają się ponad powierzchnię z obudowy). Gdy nie pracują, są niewidoczne, dlatego doskonale sprawdzają się w obrębie trawników, ponieważ nie utrudniają pracy kosiarki.

nawadniania ogroduSą dwa rodzaje zraszaczy: statyczne rotacyjne. Posiadają regulację kąta podlewania. Odległość maksymalna między zraszaczami nie powinna przekraczać 60% średnicy ich zasięgu (przy rzadszym ich rozstawieniu podaż wody jest niewystarczająca).

  • Mikrozraszacze

Głowice mikrozraszaczy mieszczą się na 30 cm szpilach, wytwarzających mgiełkę, dzięki specjalnym zaworkom. Stanowią niezbędnik w warzywnikach, na klombach, czy w ogródkach skalnych. Na czas prac ogrodowych można łatwo je zdemontować.

  • Linie kroplujące

Linie kroplujące są rurami wykonanymi z polietylenu, posiadają otwory, z których sączy się woda. Układa się je na ziemi – na rabatach, wzdłuż żywopłotu – i przykrywa warstwą kory (trzeba pamiętać, o nich w trakcie prac ogrodowych). Linie są często używane w celu nawadniania wąskich fragmentów działek.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: