"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jaki jest najlepszy czas na przycinanie tui?

W naszych ogrodach  od lat królują tuje. Uformowane w kształcie kolumn, spirali czy zwartego żywopłotu zdobią nasz ogród, ale także zapewniają nam poczucie prywatności. Tuje jak każde rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji jak i prawidłowego cięcia. Tuja jest dobrym żywotnikiem do takich zabiegów ponieważ jest dużych rozmiarów i ma miękką budowę gałęzi. Dla nas ogrodników prawdziwym wyzwaniem jest pielęgnacja ogrodu oraz formowanie i przycinanie tui.

Dobry czas na przycinanie tui

Najpopularniejsze tuje szmaragdowe oraz tuje brabant  przycinamy i formujemy w zależności od przeznaczenia w okresie od marca do sierpnia . Nasi specjaliści od pielęgnacji ogrodów wiedzą kiedy przyciąć tuje, wiedzą że najlepsze miesiące to te wczesno wiosenne. Uważają że młode pędy tui świetnie poddają się temu zabiegowi. W okresie letnim wskazane jest ponowne przycinanie tui aby poprawić ich kształt a także  wyrównać zwarte bloki żywopłotu. U nas w ogrodnictwie do tej pracy świetnie nadają się nożyce do żywopłotu, które mogą być ręczne jak i elektryczne. Ostanie cięcie zaleca się najpóźniej we wrześniu aby tuje i ich odmiany miały czas na przygotowanie się do zimy czyli na zdrewnienie przyciętych gałęzi. Odpowiedni czas ma ogromne znaczenie w cięciu i pielęgnacji tui, ponieważ od tego zależy ich dalszy wzrost i wybarwienie.

Przeznaczenie warunkuje kształt

Piękne formy ukształtowane w ogrodzie zawsze wzbudzały podziw i zachwyt. Nożyce do żywopłotu poprowadzone wprawną ręką ogrodnika ukształtują tuje brabanty w zwartą bryłę żywopłotu nadając kształt trapezu, kwadratu lub prostokąta. Pielęgnacja ogrodu i przycinanie tui są ściśle powiązane ponieważ to nasz pracownik który pielęgnuje ogród wyczarowuje kolumny, spirale czy inne fantazyjne kształty z tui. Tuje szmaragdowe ze swoją kolumnową budową pod wprawną ręką ogrodnika zamienią się w prawdziwe rzeźby  roślinne w naszym ogrodzie. Dlatego tak ważne jest aby wiedzieć jakie tuje i ich odmiany będziemy mieć w swoim ogrodzie, kiedy przycinać tuje i jak je pielęgnować.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć że przycinanie tui nowo posadzonych robimy już w pierwszym roku, przez skrócenie ich wierzchołków. Zagwarantuje to  rozrost bryły korzeniowej i lepsze zaklimatyzowanie się rośliny. Dobrze ten zabieg przeprowadzić na wiosnę. Natomiast w przypadku kiedy tuje brabanty lub tuje szmaragdowe są bardzo zaniedbane i nie przycinane przez długi okres ich wegetacji wskazane jest ich przycinanie wczesną wiosną z nie bardzo głębokim inwazyjnym cięciem. Nasz doświadczony ogrodnik twierdzi że lepiej jest przeprowadzać częste przycinanie tui niż stosować bardzo radykalne cięcia , ponieważ roślina po takim zabiegu może uschnąć. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo