"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

ZAKŁADANIE OGRODU

– Jak samemu zrobić ogród japoński?


 

Ogrody japońskie są miniaturowymi krajobrazami, a także piękną dekoracją ogrodową. Do ich najbardziej charakterystycznych elementów należą przede wszystkim rzeźba terenu, która jest bardzo zróżnicowana, kamienie naśladujące skały, malownicze strumienie wodne oraz stawy, a także cudowne rośliny o fantazyjnych kształtach. Ogród japoński to przede wszystkim staranność o szczegóły oraz elegancja, a dodatkowo nawiązuje do tradycji buddyjskich, która dla każdego szczegółu przepisywała symbolikę. Zakładanie ogrodu japońskiego to zarówno kosztowna, jak i pracochłonna praca.

Projektowanie ogrodu – zasady, symbolika oraz rośliny.

W naszej strefie klimatycznej zakładanie tego typu ogrodów jest nieosiągalne, ale każdy ogrodnik ma szansę na stworzenie ogrodu w stylu japońskim. Główną zasadą zakładania ogrodów w tym stylu jest naśladowanie przyrody, lecz nie kopiowanie jej. To znaczy, że tereny zielone powinny wyglądać jakby istniały już wiele lat, a nie zostały stworzone przez człowieka. Każdy z jego elementów ma swoje symboliczne znaczenie, dlatego niezmiernie ważna jest szczególna dbałość i staranność. Głównymi cechami, które charakteryzują ogrody japońskie są przede wszystkim prostota, harmonia oraz elegancja.

Symbole w ogrodzie japońskim i stworzonym w jego stylu terenie zielonym.

  • Kamienie symbolizują wieczność oraz niezmienność. Każdy z kamieni powinien mieć podobny do siebie kształt, fakturę, a także formę. W ogrodach japońskich układane są takiej samej pozycji, w jakiej były naturalnie, a dodatkowo przyjmują swobodnie kształty półkola, czy łuków.
  • Woda w swojej symbolice oznacza życie, a także wnosi do ogrodu ruch i wszelką dynamikę poprzez strumienie lub wodospady. Wolne i spokojne strumyki symbolizują kobietę, natomiast rwące potoki i wodospady – mężczyznę. Oba te cieki łączą się w stawach, które naśladują morza.
  • Rośliny są dopełnieniem całości. Najważniejszymi z nich są rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność. Dominującym i głównym kolorem jest zielony, a kolorowe kwiaty są tylko pojedynczymi okazami oraz pełnią rolę czysto dekoracyjną.

Rośliny, które uprawiane są w ogrodach japońskich.

  • Byliny – astry, chryzantema ogrodowa, dalia, peonie, tawułki, zawilce oraz liliowce.
  • Krzewy oraz pnącza – azalia, ligustr, glicynia, jaśminiowiec.
  • Drzewa – klon japoński oraz palmowy, ozdobne wiśnie, sosna czarna lub drobnokwiatowa lub japońska, magnolia, miłorząb chiński.

Zakładanie ogrodów japońskich przy domu.

W ogrodach przydomowych bardzo rzadko zakłada się ogrody japońskie lub stylizowane na nie, ponieważ głównym ograniczeniem jest mała powierzchnia terenu oraz brak czasu związanego ze staranną pielęgnacją. Jednakże alternatywą jest wydzielenie pewnego terenu na założenie niewielkiego ogrodu w stylistyce japońskiej, zachowując jej specyficzny i nietuzinkowy charakter. Należy pamiętać, że liczba każdych elementów w ogrodzie mysi być nieparzysta, ponieważ główną cechą charakterystyczną jest przede wszystkim asymetria.

Podczas zakładania ogrodu japońskiego warto jest zwrócić się o pomoc do fachowca. Firma ogrodnicza, która świadczy usługi ogrodnicze na co dzień, bez problemu poradzi sobie z ogrodem japońskim. Projektowanie ogrodów jest dla nich czymś naturalnym. Dzięki skorzystaniu z ich pomocy, każdy ogrodnik będzie mógł spełnić swoje marzenie i cieszyć się wspaniałym ogrodem w stylu japońskim.


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: