"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

CZYSZCZENIE KOSTKI BRUKOWEJ – Jak prawidłowo umyć kostkę brukową?


 

Architekci prześcigają się w pomysłach na cudowne projekty tarasów stworzonych z kostki brukowej, ale przed ich wykorzystaniem powstrzymuje konieczność utrzymania czystości zaprojektowanej przestrzeni. Jednak jest to świetnym pomysłem, a aby zadbać o jej czystość, należy zapoznać się z kilkoma informacjami i poradami. Środek do czyszczenia kostki powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju zanieczyszczenia. Niektóre są trudne do usunięcia, nawet przy wykorzystaniu dostosowanego preparatu. Z kolei inne zabrudzenia schodzą z łatwością przy użyciu niewyspecjalizowanych do tego środków.

Niektóre z plam powinno się usunąć jak najszybciej po zauważeniu, ponieważ z czasem mogą stać się trudniejsze do wyczyszczenia. Przykładem są m.in. plamy z oleju silnikowego, tłuszczu z grilla, resztki cementu oraz zaprawy.

Jeśli chcemy usunąć resztki farb, cementu, czy zapraw, należy w pierwszej kolejności zdrapać z powierzchni kostki resztki materiałów, a następnie użyć wody do umycia nawierzchni pod odpowiednim ciśnieniem.

Jeżeli chodzi o olej, świeże plamy można posypać piaskiem, który wchłonie olej. Następnie powinno się umyć kostkę środkiem czyszczącym z wodą.

Powierzchnia kostki brukowej musi być traktowana środkami nie tylko odpowiednimi do rodzaju zabrudzeń, ale także do gatunku samej kostki. Np. do umycia plamy, granit będzie wymagał innych środków niż beton.

W Polsce, oprócz preparatów czyszczących, można znaleźć również impregnaty. Impregnacja sprawia, że kostka jest zabezpieczona przed brudem i jej struktura jest nienaruszona i zakonserwowana. Dodatkowym atutem jest łatwiejsze czyszczenie zaimpregnowanej kostki brukowej.


Czyszczenie kostki brukowej za pomocą środków chemicznych jest niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku silnych zabrudzeń, takich jak wspomniane wyżej, czyli śladów po oleju silnikowym, tłuszczu z mięs przygotowywanych na grillu czy na przykład z benzyny. Są jednak inne sposoby na czyszczenie kostki brukowej – bardziej przyjazne dla środowiska i przeznaczone do mniej uporczywych plam i zabrudzeń.



Mycie kostki wodą pod ciśnieniem


Budowa tarasu czy inna architektura ogrodowa z użyciem kostki wcale nie musi oznaczać, że mycie i czyszczenie będzie wymagało zastosowania silnie chemicznych substancji. W przypadku takich zabrudzeń jak: kurz, błoto, piasek czy osady wapienne wystarczające jest przeprowadzenie mycia kostki za pomocą myjki ciśnieniowej, która pomoże również w oczyszczeniu brudu znajdującego się w szczelinach kostki. Koszt takiej myjki waha się w granicach 200-300 złotych.

Podczas mycia kostki z użyciem myjki należy pamiętać, żeby nie wymyć piasku ze szczelin dylatacyjnych. Jeżeli do tego dojdzie, niezbędne jest jego uzupełnienie.

Środek do czyszczenia kostki brukowej można zastosować dopiero wtedy, kiedy zwykłe mycie kostki myjką nie pozostawiło pożądanego rezultatu i okazało się bezskuteczne.

Jakie są zalety myjki ciśnieniowej?

 

Myjki ciśnieniowe mają dużo zastosowań. Jest to m.in. czyszczenie samochodu, oczyszczanie mebli i narzędzi ogrodowych oraz zmywanie tarasów, balkonów.

Mycie kostki myjką ma wiele zalet. Czasem jednak może się zdarzyć, że po wyschnięciu czyszczenie kostki brukowej trzeba będzie powtórzyć, ponieważ uwidocznią się zabrudzenia, które nie zeszły za pierwszym razem. Mycie kostki myjką to metoda nieinwazyjna, którą warto stosować.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: