"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak konstruować fajne rabaty ogrodowe?

Projektowanie ogrodów to zadanie, które wymaga nie tylko wyczucia estetycznego, ale również elementarnej wiedzy na temat roślin, którymi zamierzamy ozdobić przydomowe ogrody lub działki. O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do pracy, żeby rabaty ogrodowe wyglądały atrakcyjnie nie tylko w okresie kwitnienia, ale przez cały rok? Oto kilka wskazówek.

Pomysły na rabaty kwiatowe

Rabata kwiatowa często stanowi największą atrakcję ogrodu, dlatego warto dokładnie ją zaprojektować, aby uniknąć dodatkowej pracy podczas przesadzania. Konieczny jest wcześniejszy wybór roślin i zorientowanie się, czy ich wymagania są podobne. W związku z tym, że najpiękniej wyglądają rabaty składające się z wielu gatunków bylin i kompaktowych krzewów, warto wybierać takie, które preferują takie same stanowiska i rodzaj gleby. Posadzenie obok siebie byliny wymagającej przeciętnej gleby ogrodowej o umiarkowanej wilgotności oraz stanowiska półcienistego i krzewu, który potrzebuje słońca i piaszczystego podłoża nie jest dobrym pomysłem. Może wydawać się, że pięknie ze sobą kontrastują, ale wkrótce któraś z roślin straci wszelkie walory. Rabatki kwiatowe powinny być więc komponowane tak, aby pięknie się ze sobą prezentowały w barwnych kompozycjach, a przede wszystkim, żeby odpowiadały im takie same warunki. Warto wybierać gatunki, których okresy kwitnienia przypadają na różne miesiące, aby w rabacie zawsze znajdowały się kolorowe akcenty. Można również zdecydować się na rośliny, których liście wybarwiają się na różne kolory przez cały rok.

Dekoracyjne rabaty przez cały rok

Projekty rabat całorocznych powinny skupiać rośliny, które o każdej porze roku zachwycają swoją urodą. Kompozycja z krzewów i bylin, takich jak berberysy, hortensje, rozchodnik i rudbekia, zachowają walory estetyczne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rośliny te są atrakcyjne nie tylko dzięki kwiatom, które pojawiają się wiosną i latem, ale również dzięki pięknemu listowiu. Atrakcyjną ozdobą w każdym ogrodzie będzie skalniak, który wymaga najwięcej czasu i pracy podczas projektowania i budowania, ale później już nie trzeba mu poświęcać wiele uwagi. Gatunki roślin, które są na nim sadzone, przywykły do ograniczonego dostępu do wody i są odporne na wszelkie czynniki zewnętrze. Doskonałe rośliny na skalniaki wieloletnie to na przykład gęsiówka kaukaska, zawciąg nadmorski czy goździk pierzasty. Pięknie prezentują się w nich również sukulenty, których grube liście układają się w rozłożyste rozety i które są wyjątkowo łatwe w uprawie.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo