"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

USŁUGI OGRODNICZE – Jak dbać o trawnik podczas upałów?


 

Gorące, upalne dni to dla naszego trawnika nie lada wyzwanie. W takich sytuacjach potrzebogrodzie uje on jeszcze bardziej życiodajnej wody. Niedobór nawet w najmniejszym stopniu wody podczas średnich temperatur oraz nasłonecznienia wpływa w sposób bardzo negatywny na jakość trawy na trawniku. Możemy zaobserwować w takim przypadku żółknięcie oraz zasychanie źdźbeł.

W jaki sposób i kiedy należy podlewać trawnik? 

Dobowe zapotrzebowanie trawnika na wodę to około 4-5 l/m2. Podczas upałów powinniśmy trawnik podlewać na tyle dokładnie i obficie aby woda przesiąkła do niższych warstw gleby, na głębokość 10 do 15 cm, gdyż na tej głębokości trawa jest zakorzeniona. Najlepszy czas na podlewanie trawy to zawsze wczesny poranek. Powinniśmy pamiętać, że temperatura wody nie powinna się zbytnio różnić od temperatury trawnika, tak aby ograniczyć, zapobiegać procesowi parowania. Musimy pamiętać, że trawy nie należy podlewać w czasie gdy promienie słońca są bardzo intensywne, ze względu na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Dodatkowo ostre promienie słońca mogą przypiekać, przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.

BLOG - USŁUGI OGRODNICZE - Jak dbać o trawnik podczas upałów?1

Koszenie trawy – zawsze regularne, nawet podczas upałów!

Niewątpliwie prawidłowe jest stwierdzenie, że podczas bardzo gorących i słonecznych dni trawa rośnie znacznie wolniej. Z tego względu nasuwa się przypuszczenie, że w takich warunkach nie trzeba kosić.  Nic bardziej mylnego! Niezależnie od aury, koszenie powinno być wykonywane systematycznie. Głównym powodem zalecanego koszenia, nawet gdy trawa jest niska, jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł trawy. Przekwitnięta darń zasycha i bardzo trudno jest ją odbudować, przywrócić do życia. Na trawniku objawia się to łysymi plamami.  Po skoszeniu trawnika należy go nawodnić. Dodatkowo spodziewając się fali upałów, możesz pomóc trawie przetrwać ten trudny okres zasilając trawnik nawozem, który potas. Szczególnie istotne jest dostarczanie tego pierwiastka w sytuacjach, gdy występuje susza. Wnikający do komórek potas pozwala roślinom utrzymać wodę.

Aby trawnik cieszył się dobrą kondycją kluczowym elementem koszenia jest precyzja cięcia oraz ostrość noży. Odpowiednio ostre noże zapewniają  cięcie, które nie rani darni. Trawa uszkodzona przez tępe ostrza traci więcej wody, dlatego zawsze, nie tylko w upalnym okresie, warto zadbać o sprzęt wysokiej jakości, wyposażony w ostrza zapewniające precyzję cięcia oraz opcje regulowania wysokości koszenia. Najnowocześniejszym rozwiązaniem, gwarantującym prawidłowe skoszenie trawnika o wybranej porze jest robot koszący. Inteligentny i samodzielny, kosi trawnik wedle życzenia właściciela, który po zaprogramowaniu robota, nie musi martwić się ani o kondycję trawy w upalne dni, ani o koszenie podczas urlopu.

 


 

Czym na co dzień zajmuje sFirma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: