"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

PROJEKTOWANIE OGRODU – Czym kierować się przy wyborze projektu ogrodu?


Dla wielu osób posiadanie własnego ogrodu to spełnienie marzeń. Jest to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu w ciszy i relaksie, przy wykonywaniu różnych prac pielęgnacyjnych. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się z korzystania z cudownych błogosławieństw natury, musimy zadbać o jego odpowiedni projekt. Na czym warto się skupić podczas planowania idealnego ogrodu?

Rozmiar w tym przypadku jest jednym z głównych kryteriów i ma kluczowe znaczenie. Im większy ogród, tym więcej pracy trzeba poświęcić na jego pielęgnację. Jeśli planujemy, aby nasz ogród pełnił funkcję reprezentatywną i był efektowny, warto znaleźć kogoś do pomocy.

Tak się jeCzym kierować się przy wyborze projektu ogrodu?dnak składa, że większość przydomowych ogrodów w Polsce to ogrody o raczej niewielkiej powierzchni. W związku z tym, również i nakład pracy w takich ogrodach jest proporcjonalnie mniejszy. Choć trzeba dodać, że mała powierzchnia nie oznacza, że zaprojektowanie tej przestrzeni będzie prostsze. Warto jednak przyjąć zasadę znaną z aranżacji wnętrz: „im mniej, tym lepiej”. Minimalizm sprawdza się doskonale także w odniesieniu do sztuki urządzania ogrodów.

Każdy ogród to żywy organizm. Żywy, a więc i podlegający cyklicznym zmianom wyglądu. Dlatego projektując ogród i dobierając do niego rośliny, należy koniecznie uwzględnić zmienność pór roku. Warto zainteresować się również kwestię kierunków świata. Chodzi o fakt, iż niektóre rośliny znakomicie będą się czuły w zacienionych, północnych strefach naszego ogrodu, a inne – posadzone w tym samym miejscu, będą marniały w oczach.

Wybór stylu, w jakim chcemy urządzić ogród jest bardzo ważny i niezwykle potrzebny. Tutaj wybór jest naprawdę spory: ogród angielski, francuski, japoński, dworkowy itp. Tak czy inaczej, decydując się na określoną stylistykę, powinniśmy się jej „trzymać”, by nie zepsuć misternie budowanego efektu (chyba, że marzy nam się ogród w stylu totalnie eklektycznym, w którym mówiąc kolokwialnie, wszystkie chwyty są dozwolone).

Ogród to nie tylko drzewa, krzewy i kwiaty. Warto zainwestować w różnego rodzaju alejki i inne przestrzenie użytkowe, które najlepiej wykonać z profesjonalnej kostki brukowej, dopasowanej do aranżacji ogrodowych.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: