"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

SYSTEM AUTOMATYCZNEGO NAWADNIANIA

– Czy warto inwestować w system automatycznego nawadniania?


 

Aby rośliny wyglądały pięknie i zdrowo, niezbędne jest ich odpowiednie nawodnienie. Jednak jest to zajęcie dość czasochłonne, szczególnie, gdy posiada się duży ogród. Wtedy z pomocą przychodzi automatyczny system nawadniający, dzięki któremu praca w ogrodzie będzie przyjemniejsza i pozwoli zaoszczędzić ogrom czasu.

Zalety automatycznych systemów nawadniających

Pierwszą korzyścią, która rzuca się w oczy po zainstalowaniu takiego systemu jest zmniejszenie pracy człowieka. Właściciel posesji już nigdy nie będzie zobowiązany podlewaniem zieleni. Pielęgnacja ogrodu polega na tym, że za pomocą jednego przycisku uruchomi na wiosnę system nawadniający i wyłączy go przed zimą. W ten sposób oszczędza się czas, ponieważ podlewanie ogrodu może zająć wiele godzin. Automatyczne zraszanie trwa maksymalnie kilkanaście minut. Co ciekawe, montaż systemu pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Tradycyjne nawadnianie ogrodu prowadzi do zużycia aż o 50% większej ilości wody. Obserwuje się to głównie w momencie dbania o trawnik w złych godzinach. Najlepszą porą na to jest poranek, co bardzo łatwo osiągnąć przy automatycznym systemie, który można zaprogramować na daną godzinę, przez co nie trzeba wstawać z łóżka o wczesnej godzinie.

System automatycznego nawadniania zadba również o to, że rośliny będą zdrowe. Zastosowanie takiej metody spowoduje, że każde miejsce zostanie odpowiednio nawodnione. Przy zwykłym podlewaniu dostarczy się florze zbyt małą ilość wody, przez co zostanie nawilżona tylko gleba a do korzeni nie przedostanie się odpowiednia dawka wody. Bardzo często woda zostaje na liściach.

To ważny system dla osób podróżujących, posiadających ogródek. Sterowniki i czujniki wilgotności dają pewność, że będzie on na bieżąco podlewany, bez ingerencji właścicieli. Wreszcie, automatyczny system zraszania zadba o estetykę terenu. Polega to na tym, iż projekt systemu zakłada, iż jest on niewidoczny i oczywiście nie wymaga rozciągania węży, przez co uszkodzeniu nie ulegnie żadna roślina.

Wady automatycznych systemów nawadniających

Decydując się na instalację systemu, trzeba się liczyć z jednorazową wysoką ceną projektu, części i montażu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że inwestycja szybko się zwróci, przez oszczędność wody oraz brak zakupu szybko zużywającego się sprzętu do podlewania.

Bardzo łatwo wprowadzić taką instalację podczas budowy całkowicie nowego ogrodu. Gdy zachodzi potrzeba montażu na istniejącym już terenie, należy go przekopać. Firma ogrodnicza, zajmująca się takimi czynnościami, wykona taką usługą przy dokonaniu minimalnych zniszczeń, lecz ślady po instalacji będą widoczne nawet po długim czasie.

Poszczególne elementy są narażone na zużycie. Szczególnie może dojść do uszkodzeń mechanicznych rurociągów, podczas dokonywania zmian w ogrodzie. Przyczyniają się do tego zmiany nasadzeń roślin lub wbijanie parasoli. Co ciekawe, system jest odporny na działanie kosiarki, jednak przed koszeniem należy przejść się po ogrodzie i sprawdzić, czy zraszacze nie wystają nad ziemią.

 


Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: