"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

USŁUGI OGRODNICZE – Chwasty na trawniku – Jak z nimi walczyć?


Chwasty w ogrodzie

Chwasty występujące w pięknie zadbanym ogrodzie to zmora większości posiadaczy ogrodów lub ogródków działkowych. Czy istnieją skuteczne, sprawdzone sposoby na chwasty ogrodowe? W jaki sposób najskuteczniej się ich pozbyć? Być może, niektóre z chwastów warto jednak zostawić w swoim ogrodzie?

Jak to się dzieje, że chwasty w tak łatwy i szybki sposób opanowują nasz ogród, gdy tymczasem uprawiane przez nas rośliny bardzo często rosną wolno, są marne i chorują? Aby to zjawisko zrozumieć musimy sobie wytłumaczyć czym się charakteryzują tak naprawdę chwasty. – Chwasty to rośliny, które żyją na w okolicy naszego ogrodu, doskonale przystosowane do  tego siedliska. Są niezwykle  ekspansywne, co znaczy, że albo tworzą mocne korzenie oraz silne rozłogi albo rozsiewają się setkami, tysiącami nasion. Chwasty to dzikie rośliny, idealnie przystosowane do lokalnego środowiska. Do najbardziej uciążliwych chwastów możemy zaliczyć te wieloletnie, wśród nich miedzy innymi:  perz właściwy, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna oraz nawoć pospolita.Dlatego właśnie dobrze rosną, mimo tego, że nikt ich nie sieje ani nie pielęgnuje. Co innego rośliny ozdobne. Są przyniesione do nowego środowiska, niedokońca przystosowane, delikatne oraz wrażliwe na zmienne warunki. W zderzeniu z chwastami są na straconej pozycji, nie mają z nimi szans.

Aby uniknąć zarastania chwastami dopiero co założonych rabat, trawnika, ogródka ziołowego lub ukochanego warzywnika, musimy pamiętać, że odchwaszczanie wypadałoby zacząć jeszcze przed posadzeniem pierwszych roślin ogrodowych.  Podczas przekopywania działki musimy usunąć najmniejsze fragmenty korzeni i rozłogów, tak aby nie mogły dać początku nowym chwastom. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić tak przekopaną ziemię warto zostawić na dwa do trzech tygodni. Po tym czasie przeoczone chwasty wykiełkują i będziemy mogli się ich również pozbyć. Innym skutecznym oraz czasochłonnym zabiegiem niszczącym chwasty jest skoszenie chwastów na wybranym obszarze przeznaczonym pod ogród, następnie przykrycie terenu czarną folią. Brak światła oraz wysoka temperatura zlikwidują chwasty.  Metodę ta stosujemy na wiosną oraz latem.

 

Czy warto usuwać chwasty systematycznie?

Chwasty ogrodowe trzeba usuwać systematycznie. Odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. usuwanie chwastów wykonuje się, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Szczególną uwagę należy zwracać na szybko rosnące chwasty w warzywniku. Zaniechanie pielenia i usuwania chwastów może spowodować znaczne zmniejszenie lub utratę plonu, trudniejszy też będzie zbiór warzyw. Jak usuwać chwasty w ogrodzie? Chwasty najlepiej usuwać, gdy mają nie więcej niż kilka centymetrów wysokości. Korzenie takich chwastów nie są wtedy jeszcze długie i rozgałęzione, więc łatwiej je wyrwać bez uszkodzenia rosnących obok roślin ogrodowych. Poza tym w tej fazie wzrostu chwasty są zbyt małe, by konkurować z nimi o światło, wodę i składniki pokarmowe. Nieprzekraczalnym terminem odchwaszczania jest kwitnienie roślin – później, gdy dojrzeją i osypią się nasiona, walka z kiełkującymi siewkami chwastów będzie bardzo pracochłonna.

W jaki sposób usuwamy chwasty?

  • ręcznie – usuwamy niewielkie chwasty z korzeniami
  • motyką – nie głębiej niż ma 1 do 3 cm aby nie wyciągnąć nowych nasion;
  • nożem lub specjalnym narzędziem do odchwaszczania – duże chwasty z gęstą rozetą lub korzeniem palowym usuwamy w całości.
  • widłami amerykańskimi – chwasty tworzące rozłogi, wykopujemy całość podziemnych części roślin.

BLOG - USŁUGI OGRODNICZE - Chwasty na trawniku - Jak z nimi walczyć?

Domowe sposoby na chwasty

Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby, które pomogą w likwidacji chwastów? Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: nierozcieńczony ocet, gorąca wodę, roztwór mydła i innych detergentów oraz olej jadalny, cukier i popiół drzewny.  Substancje te niszczą strukturę liści lub oklejają je. Dzięki temu, że zaburza to procesy fizjologiczne chwastów, rośliny zamierają.

 


 

 

Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS? Naszym Klientom oferujemy:

 

Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:

Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:

Montaż systemów nawadniających:

Prace związane z kostka brukową: