Z jakich warstw składa się podbudowa pod kostkę brukową.
Kostka brukowa jest obecnie bardzo popularnym rodzajem nawierzchni stosowanym na prywatnych posesjach, parkingach, czy w przestrzeni miejskiej. Ważne jest, by utworzona powierzchnia była stabilna i trwała. Wówczas niestraszne jej będą warunki, na jakie będzie narażona. By zapewnić odpowiednią wytrzymałość nawierzchni brukowej, konieczne jest prawidłowe wykonanie podbudowy. Jak się za to zabrać? Jaka gruba powinna być warstwa i z jakich materiałów musi się składać? Na te i na inne pytanie odpowiemy poniżej.
Funkcje podbudowy.
Brukarstwo niczym nie różni się od innych dziedzin budownictwa. Również i tu, by osiągnąć zamierzony efekt (jakość), należy podejść do sprawy profesjonalnie i bez kompromisów. Pójście na skróty przy wykonywaniu podbudowy pod kostkę szybko wyjdzie na jaw. Dlatego tak ważne jest, by zrobić to fachowo. Tylko wtedy podbudowa będzie pełniła następujące funkcje:
- stabilny i solidny fundament,
- wyrównanie poziomu bruku,
- ochrona przed uszkodzeniami związanymi z działaniem niskich temperatur.
Warstwy podbudowy krok po kroku.
Układanie kostki należy rozpocząć od położenia geowłókniny. Następna jest dolna warstwa podbudowy, później górna warstwa podbudowy. Na końcu zaś podsypka. Dopiero wówczas można przejść do ułożenia warstwy właściwej, jaką jest bruk.
Geowłóknina.
Położona bezpośrednio na grunt, zapobiega mieszaniu się poszczególnych warstw podbudowy (funkcja separacyjna). Dzięki zastosowaniu tego materiału zagęszczenie poszczególnych warstw staje się dużo prostsze, a kruszywo, które znajdzie się wyżej, nie zostanie wypłukane do niższych warstw piasku. Efekt to zapewnienie nośności warstwie podbudowy, co skutkuje niezapadaniem się nawierzchni.
Dolna warstwa podbudowy.
Pierwsza linia obrony ułożonej kostki. Składa się zazwyczaj ze żwiru, grysu, tłucznia lub piasku wymieszanego ze żwirem. Są to więc materiały o grubszym ziarnie.
Górna warstwa podbudowy.
Żwir lub mieszanina żwiru z piaskiem. Zastosowanie mniejszego ziarna stabilizuje poszczególne warstwy, które niejako „zakotwiczają” się w sobie nawzajem.
Podsypka.
Kolosalne znaczenie dla późniejszej eksploatacji kostki brukowej ma przepuszczalność podbudowy. Nie może ona stanowić bariery ani zatrzymywać wilgoci. Dla zapewnienia grawitacyjnego odprowadzenia wody opadowej, podczas układania poszczególnych warstw wykonuje się spadki. Najistotniejszą cechą braną pod uwagę przy wyborze podsypki powinna być jej przepuszczalność dla wody. Warstwa ta składa się z drobnego piasku lub piasku z cementem.
Stworzenie solidnej nawierzchni wymaga dobrej organizacji i wiedzy. Kwestia odpowiednio wykonanej podbudowy jest kluczowa. Warto zatem powierzyć to zadanie profesjonaliście.
Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS?
Naszym Klientom oferujemy:
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
Projektowanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Zakładanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
Zakładanie trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową: