"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

W jaki sposób wytyczać alejki w małych ogródkach.

Ogród jest wspaniałym miejscem, w którym możemy wypoczywać, podejmować gości, a dzieci mają wspaniałą przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. Jednak, żeby spełniał nasze oczekiwania i nie stał się źródłem frustracji warto go dobrze zaplanować i zorganizować przestrzeń tak, aby każdy jej użytkownik był zadowolony.

Projektowanie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Aby ogród był nie tylko piękny, ale także funkcjonalny należy go odpowiednio urządzić. Warto wyznaczyć strefy. Każda niech będzie przeznaczona do innej czynności. Strefa do uprawiania sportu, do grillowania, strefa rekreacyjna to tylko kilka z możliwości. Warto, aby poszczególne miejsca były od siebie wyraźnie odznaczone. Do tego znakomicie nadają się alejki ogrodowe. Jednak takie ścieżki warto poprowadzić swoim ogrodzie nie tylko po to, aby wydzielać strefy. Dzięki nim, można wyeksponować najpiękniejsze elementy ogrodu lub poprowadzić je w ten sposób, aby wiodły do ukrytych zakątków. O ile wytyczenie ścieżek w dużym ogrodzie wydaje się dość prostym zadaniem, o tyle w tym małym może się okazać to problematyczne.

Wytyczanie alejek w niewielkich ogrodach.

W przypadku małych ogrodów istotne jest, aby skupić się na tym, do czego ogród ma nam służyć. Inaczej zaprojektujemy ogród, w którym prym wieść będą kwiatowe rabaty, inaczej ogródek warzywny, a jeszcze inaczej, jeśli ma to być miejsce służące do rekreacji. Jednak, aby mały ogród nabrał pięknego wyglądu warto w nim wytyczyć ścieżki. Przy małej powierzchni idealnie sprawdzą się alejki kręte, faliste. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń optycznie powiększy się i nabierze głębi. Wijące się dróżki mogą prowadzić do najpiękniejszych rabat sprawiając, że przejście się nimi będzie stanowiło pewnego rodzaju pokaz. W niewielkim ogrodzie świetnie sprawdzą się alejki, które same w sobie są niezwykle dekoracyjne, np. usypane z drobnych kamyczków lub zrobione z drewnianych podkładów. Należy także wziąć pod uwagę rozmiar ścieżki. W małych ogrodach nie mogą być one zbyt szerokie, gdyż w ten sposób zdominują one większość przestrzeni, co wizualnie nie wygląda dobrze. Zamiast pięknych roślin oczom będzie ukazywać się droga, która ma być tylko delikatnym akcentem a nie głównym motywem ogrodu.

Samodzielne projektowanie, zwłaszcza niewielkich ogrodów, może okazać się trudnym zadaniem, które zamiast sprawiać radość przyniesie mnóstwo nerwów i frustracji. Żeby tego uniknąć warto zgłosić się do zawodowców. Firma ogrodnicza zajmie się tematem kompleksowo, pozna potrzeby użytkowników ogrodu, sporządzi profesjonalny projekt i wykona usługę urządzania ogrodu.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo