"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Uprawa kiełków przez cały rok

O tej porze roku często brakuje nam odrobiny świeżości w tym co jemy. Szczególnie ta kwestia dotyczy warzyw. Jak zimą dać upust ochocie na zieleninę i dostarczyć swojemu ciału najlepszej jakości witamin i innych elementów? Odpowiedź jest tylko jedna – kiełki!

Kiełki są jednym z najbardziej pożywnych pokarmów natury, pełnym witamin, niezbędnych minerałów i aminokwasów. Pędy soczewicy to 26% białka, a kiełki soi, jak można się domyślać, jeszcze wyższe. Kiełki rzodkiewki zawierają duże ilości witamin A oraz C, a także są dobrym źródłem wapnia. Popularne kiełki fasoli mung to istne bomby witaminowe. Kiełki brokuła są bardzo dobrym źródłem sulfofranu, który działa przeciwnowotworowo, a kiełki lucerny zawierają fitoestrogeny potrzebne do zachowania  równowagi hormonalnej. Jeśli czujesz niepewność do kiełków dostępnych w sklepach wyhoduj je sam!

Jak uprawiać kiełki?

Technika hodowli w słoikach jest zdecydowanie najłatwiejsza. Pora roku i pogoda nie są żadnym ograniczeniem! Można kupić pokrywy sitowe, które pozwalają na łatwe płukanie kiełków lub można zakryć pojemniki cienkim materiałowym płótnem, np. gazą. Nasiona muszą być najpierw namoczone; im większe nasiona, tym dłuższe namoczenie. Kiełki lucerny mogą moczyć się przez jedynie trzy godziny. Z kolei Nasiona soi i kiełki fasoli mung powinny być moczone przez całą noc. Upewnij się, że dajesz swoim kiełkom dużo miejsca do wzrostu. Dwie lub trzy łyżki stołowe nasion na dnie słoika wystarczą. Po namoczeniu nasion należy je osuszyć i wypłukać. Pierwszą oznakę wzrostu, w zależności od nasion, zobaczysz mniej więcej w ciągu jednego dnia. Płucz je co sześć godzin i uzupełniaj wodę.

Kiedy już zaczynają wyrastać, umieść je w słonecznym miejscu aby zachęcić do tworzenia chlorofilu, kolejnego zdrowego składnika dla nas, ludzi. Kiełki są najzdrowsze w pierwszym lub ostatnim dniu wzrostu. Kiedy już dobrze się rozwiną, dobrze spłucz i osusz, a następnie włóż je do lodówki w celu przechowania. Większość kiełków zachowuje świeżość przez dwa lub trzy dni, ale najlepiej zjeść je od razu.

Sposoby użycia kiełków

Kiełki stanowią doskonały, zdrowy dodatek do sałatek, kanapek, zup, frytek i koktajli. Spróbuj dodać kiełki lucerny do świeżo pokrojonych pomidorów, delikatnego mięsa i awokado. To idealne połączenie do kanapek lub różnych sałatek

Do sałatek możesz dodać kilka kiełków rzodkwi, aby dodać trochę pikantnego smaku. Kiełki rzodkwi, mają tendencję do tego, że smakują bardzo podobnie do ich pełnowartościowych odpowiedników, więc dodają podobną nutę smakową. W sałatce fasolowej użyj kiełków fasoli zamiast zwykłej nasączonej fasoli, aby dodać jej więcej walorów.

Kiełki fasoli mung to sprawdzony dodatek do dań azjatyckich azjatyckich. Soczewicę można wykorzystać do przygotowania kiełków soczewicy z curry , a zielony groszek do przygotowania dipu z zielonego groszku. Dodaj kiełkującą trawę pszenną do koktajli lub zmiel suszone, kiełkujące jagody pszenne, aby uzyskać bardzo pożywny, domowy chleb!

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo