"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Trawnik po zimie – wiosenna reanimacja w kilku krokach

Nadejście wiosny to idealny czas na zakładanie trawników, ale też na ich renowację. Po zimie trawnik zwykle nie wygląda zbyt dobrze. Często jest pożółkły, a tu i ówdzie pojawiają się suche miejsca. Aby pobudzić trawę do wzrostu i poprawić jej wygląd potrzebna będzie odpowiednia pielęgnacja trawnika po zimie. 

Wertykulacja trawnika po zimie. 

Wertykulacja trawnika po zimie jest zabiegiem niezbędnym. Polega na wyczesaniu starej, pożółkłej trawy. Służą do tego grabie, które możemy zastosować, gdy mamy mały trawnik. Natomiast gdy jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu, pomocny okaże się wertykulator. Jego użycie powoduje, że młode źdźbła będą miały więcej miejsca, aby rosnąć.

Aeracja trawnika.

Aeracja trawnika polega na jego napowietrzeniu. Wykonujemy ją wtedy, gdy ziemia po zimie jest bardzo zbita. I znów, gdy mamy mały ogródek, możemy nakłuć darń za pomocą wideł. Jeśli jednak aeracja ma zostać przeprowadzona na większej powierzchni, wygodniej będzie zastosować do tego aerator- czyli specjalny wałek z kolcami, za pomocą którego szybko napowietrzymy glebę.

Uzupełnianie trawnika.

Uzupełnianie trawnika zniszczonego po zimie możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest dobry dla niecierpliwych- trawa z rolki, która pozwoli nam uzyskać gotowe łaty. Wystarczy wyciąć odpowiedniej wielkości łatę, uzupełnić nią trawnik i gotowe. Drugi sposób polega na dosianiu nasion trawy w puste miejsca. Najlepiej zastosować do tego mieszankę renowacyjną, która szybko rośnie i ładnie się zagęszcza. Aby nasiona zostały zasiane równomiernie, warto zastosować siewnik do trawy. Do wyboru mamy siewnik do trawy ręczny lub spalinowy.

Nawożenie i podlewanie.

Aby nasz trawnik zachwycał wyglądem, nie możemy zapomnieć o jego regularnym nawożeniu. Nawóz do trawy należy zawsze dostosować do pory roku. Ten wiosenny powinien zawierać dużo azotu, ponieważ wiosną zależy nam na szybkim wzroście trawy. Nawóz do trawy stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt częste nawożenie jest równie szkodliwe jak jego zbyt rzadkie zastosowanie. Pielęgnacja trawnika to też jego podlewanie. Trawę podlewamy regularnie i pamiętamy o tym, aby nigdy nie robić tego w pełnym słońcu. Szczególnie podczas upalnego lata nawadnianie ogrodów jest czynnością, którą należy wykonywać nawet 2 razy dziennie. Małe ogródki podlewamy ręcznie przy pomocy węża ogrodowego, a w przypadku dużych ogrodów dobrze jest zaopatrzyć się w automatyczne systemy nawadniania. Wykonanie powyższych czynności pozwoli nam cieszyć się zadbanym i pięknym trawnikiem przez cały sezon.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo