"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Styczeń w ogrodzie – o czym musimy pamiętać?

Zimowy ogród też potrafi być zachwycający. Wprawdzie większość roślin przechodzi właśnie okres spoczynku, to w świecie przyrody znajdują się też perełki, które kwitną właśnie na początku roku. Ogrodnicy w tym czasie mają chwilę odpoczynku, są jednak niewielkie prace ogrodowe, które można wykonać jeszcze zimą.

Zimowe piękności botaniczne

Styczeń w ogrodzie może być naprawdę piękny. Spacerując po ogrodzie, można zobaczyć zaschnięte kwiaty hortensji bukietowej, intensywnie czerwone pędy derenia jadalnego, które idealnie kontrastują z bielą śniegu. Na pędach oczarów zaczynają pokazywać się delikatne, postrzępione, żółte płatki kwiatowe. Pod koniec stycznia zakwita wawrzynek wilcze łyko. Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie znacznie urozmaicają jego wygląd, mogą intensywnie pachnieć, jak np. zimokwiat wczesny lub kalina wonna. U nas znajdziesz też wiele roślin, które tworzą atrakcyjne pędy. Warto zaprzyjaźnić się z poskręcaną odmianą wierzby lub leszczyny. W stanie bezlistnym te rośliny wyglądają oszałamiająco. Iglaste gatunki drzew i krzewów to sposób na wprowadzenie do ogrodu zieleni, również zimą. Istnieją też liściaste rośliny, które nie tracą swojego ulistnienia i dekorują ogród zimąRośliny wiecznie zielone mają wysoką odporność na mróz, mogą mieć nietypową teksturę i barwę liści. Szczególnie polecamy kalinę sztywnolistną oraz bukszpan wiecznie zielony. A jednym z naszych ulubionych gatunków jest trzmielina, która występuje w różnych wariantach kolorystycznych. To sposób na urozmaicenie przydomowego zieleńca. Ogród zimą może być ozdobiony pozostawionymi na roślinach owocami lub kwiatostanami. Hortensja zimą w ogrodzie wygląda elegancko, ma duże ususzone kwiatostany, które obciąć możesz dopiero wiosną. Niesamowicie prezentują się też czerwone kuleczki jarzębiny lub pomarańczowe owoce ognika szkarłatnego.

Czynności pielęgnacyjne w zimowym ogrodzie

Zimowa aura zwykle zniechęca do pracy w ogrodzie, ale istnieje wiele zajęć, które można wykonać podczas bezśnieżnej, słonecznej pogody. Sprzątanie ogrodu po zimie jest właśnie takim zajęciem. Zawsze powtarzamy, że usuwanie opadłych liści, gałęzi i zdejmowanie odsłon z krzewów i z bylin, wpływa na kondycję roślin w sezonie. Pielęgnacja ogrodu po zimie jest też cenną aktywnością dla ogrodnika, grabienie liści, przycinanie przemarzniętych pędów — pozwala się rozruszać po leniwych miesiącach. Bezśnieżny styczeń oraz luty to też dobre miesiące na proste czynności pielęgnacyjne. Zalecamy wtedy cięcie fitosanitarne drzewek. W tym czasie dokładnie widać uszkodzone, suche pędy, ponieważ nie przeszkadzają nam liście. Pielęgnacja ogrodu w styczniu może obejmować też zabiegi konserwatorskie narzędzi oraz sprzętów ogrodniczych. Warto sprawdzić stan kosiarki, naostrzyć sekatory oraz nożyce, ponieważ niebawem bardzo się przydadzą. Miłośnicy świeżych warzyw i owoców mogą zacząć myśleć o zrobieniu rozsady. W tym czasie wysiewa się pomidory, paprykę oraz wczesne odmiany kapusty. Wiosną sadzonki będą gotowe do wysadzenia do gruntu.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo