"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Skąd się bierze i jak sobie radzić z mchem na trawniku?

Mech stanowi gromadę roślin telomowych, rozkwitających na przydomowych ogródkach w przypadku osłabionej i niewłaściwie pielęgnowanej trawy. Dodatkowym aspektem jest w tym przypadku zbita ziemia pod trawnik i zacieniona lokalizacja. Jakie są dokładne przyczyny powstawania mchu i jak sobie z nim radzić?

Przyczyna powstawania mchu

Najczęstszą przyczyną powstawania mchu, zarówno jeżeli chodzi o trawnik zwykły, jak również trawnik z rolki jest kwaśne pH gleby, o poziomie około 5,5. Za najkorzystniejszy stopień kwasowości uznajemy zgodnie poziom pH od 6 do 6,5. Do innych przyczyn rozwoju mchu zalicza się wspomnianą zbitą glebę, nadmierny stopień zacienienia, a także zwiększoną wilgotność murawy. Warto również zwrócić uwagę na nawożenie trawnika, które jest niekorzystne zarówno w nadmiarze, jak również całkowitym braku. Na powstawanie mchu wpływa przesadne zbycie darni z jednoczesną obecnością filcu – włóknistego materiału, powstałego z martwych źdźbeł trawy po skończonym koszeniu. Korzystnym środowiskiem dla rozkwitu chwastów jest również osłabiony, przemarznięty trawnik po licznych chorobach.

Zwiększenie pH gleby

Proces zwalczania mchu warto rozpocząć od zbadania odczynu pH gleby w przydomowym trawniku. Zwiększanie poziomu kwasowości polecamy rozpocząć tzw. procesem wapnowania, stosując np. dolomit – nawóz z zawartością wapnia. 

Zwalczanie mchu środkami chemicznymi

Na rynku dostępnych jest szereg środków chemicznych przeznaczonych do walki z mchem. Rozwiązanie to niesie ze sobą określone korzyści, jednak wymaga systematycznego powtarzania co kilka tygodni. Spryskiwanie należy wykonywać konwencjonalnym opryskiwaczem, zgodnie z informacjami podanymi w etykiecie. Innym sposobem jest omówione niżej piaskowanie trawnika, o doskonałym efektach walce z mchem.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika

Regularna pielęgnacja trawnika – w tym procesie należy pamiętać o regularnym przystrzyganiu na wysokość około 3 cm, usuwając następnie martwe źdźbła. Dostępne na rynku kosiarki do trawników stanowią nieocenione wsparcie w tym procesie, dopasowując się do Twoich indywidualnych preferencji. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu wspomnianego wcześniej filcu, co potwierdzają nasi specjaliści. Rokroczna wertykulacja trawnika, oparta o nacięcie darni i usunięcie resztek z murawy jest również pomysłem godnym rozważenia. Drenaż, czyli odpowiednie nawadnianie trawnika, to również doskonałe rozwiązanie na pozbycie się mchu. W tym celu zalecamy przejechanie po glebie specjalistycznym wałem z kolcami, zasypując następnie nakłucia piaskiem.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo