"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Ścieżki żwirowe w ogrodzie – jak zbudować i pielęgnować ogrodową ścieżkę żwirową

Kręte ścieżki w ogrodzie żwirowe potrafią być zniewalająco piękne za sprawą użytego do tego celu kruszywa. Dobrze wyselekcjonowane maleńkie łupki kamienia idealnie wypełniają nieregularne alejki. Do wyłożenia dróżki w ogrodzie wykorzystuje się żwir w naturalnej jego barwie, a jest ona w szerokiej gamie kolorystycznej z racji pochodzenia tego kruszywa. Solidnie wykonana alejka ze żwiru, będzie służyć przez wiele lat bez wykiełkowania między kamykami chwastów i trawy.

Jak prawidłowo wykonać ścieżki ze żwiru w ogrodzie?

Ścieżka żwirowa jest łatwa i tania w wykonaniu. Należy jednak dokładnie się do tego przyłożyć, by chwastom brakowało możliwości na wyrośnięcie między kamykami. Zakładanie ścieżek żwirowych w ogrodzie trzeba rozpocząć od zaprojektowania ogrodu. Rozrysowanie na planie alejek jest bardzo dużym udogodnieniem podczas zakładania ogrodu. Do wykładania dróżek można wykorzystać:

  • żwir
  • tłuczeń
  • grys
  • kliniec

Żwirowe ścieżki cieszą się ogromną popularnością. Ich urokiem są różnobarwne kamyki. Istotne jest, aby nie wysypywać żwirku bezpośrednio na alejkę, ale przygotować najpierw nawierzchnię z warstwy drenującej oraz membranowej. Projektowanie ogrodu uwzględnia zrywanie darni w miejscu powstawania ścieżek.

Po zdjęciu około 20 cm warstwy ziemi układana jest w alejce warstwa drenująca. Zakładając ogród, do wyłożenia warstwy drenującej, możemy wykorzystać gruz lub tłuczeń, którego warstwa powinna wynosić około 15 cm grubości. Warstwa membranowa to agrowłóknina przepuszczająca wodę. Dopiero na tę warstwę sypie się żwir. Można dodać po bokach ozdobne cegiełki zapobiegające rozsypywaniu się żwiru.

Czy zlecić zakładanie ogrodu firmom usługowym?

Firmy specjalizujące się planowaniem i zakładaniem ogrodu wyręczą nas ze wszystkiego. Nie będziemy musieli mozolić się nad rysowaniem planu dróżek żwirowych ani rabat, krzewów i drzewek, czy skalniaczka albo oczka wodnego. Wszystko to wykonają za nas specjaliści od aranżacji ogrodów, po czym rozpoczną prace wykonawcze.

Przygotowany ogród ze znawstwem ucieszy nasze oko, a wypoczynek w pięknie zaprojektowanym ogrodzie będzie czystą przyjemnością. Po ścieżkach żwirowych wygodnie się chodzi, a ich łuki i celowe pofałdowane brzegi tworzą z roślinami artystyczną całość.

Warto zdecydować się na żwirowe ścieżki w ogrodzie zarówno angielskim, jak i klasycznym czy innym. Nadają połaci piękna i smaku. Brak stojącej na nich wody po deszczu czyni je bardzo pożądanymi. Deszczówka wsiąka od razu w głąb ziemi, przeciskając się między kamykami żwiru. Agrowłóknina również doskonale przepuszcza wilgoć głębiej, to samo gruz i tłuczeń położony pod agrowłókniną.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo