"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Sadzenie róż w październiku

Zakładanie ogrodu to dla wielu z nas niemałe wyzwanie. Często zastanawiamy się kiedy jest najlepszy okres na posadzenie odpowiednich krzewów i roślin. Okazuje się, że październik to idealny okres na posadzenie róż. Przekonaj się jakie plusy niesie za sobą posadzenie róż w październiku i jak je prawidłowo sadzić.

Jak sadzić róże w październiku?

Nie ulega wątpliwości, że październikowy ogród to idealny czas na posadzenie róż. Róże posadzone w październiku bardzo szybko się ukorzeniają, gdyż gleba jest jeszcze  wystarczająco ciepła oraz wilgotna. Jednocześnie jesienią mamy do wyboru dużo  bogatszą ofertę różnych odmian róż. Kupując krzewy róży należy zwrócić baczną uwagę na to by ich pędy były wystarczająco dorodne i nieprzesuszone. Ich skóra powinna być za każdym razem jędrna i się nie marszczyć a korzenie zabezpieczone folią oraz odpowiednio obsypane wilgotną ziemią. Posadzenie róż powinno poprzedzić przycięcie ich korzeni na odpowiednią długość w zakresie od 20 cm do 25 cm. Następnie należy je zanurzyć na parę godzin w wodzie. Róże powinny być sadzone na  głębokości, którą należy tak dostosować aby miejsce okulizacji, czyli aby miejsce gdzie podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą znalazło się około 5 cm poniżej powierzchni ziemi. Posadzenie róż zbyt płytko może prowadzić do ich zmarznięcia w okresie zimowym. Krzewy róży należy obficie podlewać, a ponadto przed nastapiem mrozów i porannych przymrozków obsypać je 30 – centymetrowym kopczykami ziemi.

Gleba i stanowisko ma znaczenie

Pamietajmy, że róże bardzo dobrze rosną i szybko się rozwijają w glebach piaszczysto-gliniastych o dużej zawartości próchnicy. Taki rodzaj gleby należy przekopać w ogrodzie na głębokość 40-50 cm i następnie użeźnić przekompostowanym obornikiem w ilości 4-8 kg/m2. Zamiast dojrzałego kompostu możemy również kupić gotowe podłoże dla róż polecane przez naszych specjalistów ogrodnictwa. Niebagatelne znaczenie ma też wybór odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Stanowisko dla róż powinno być dobrze nasłonecznione. Unikajmy sadzenia róż przy południowych ścianach budynku, które w porze letniej bardzo szybko i intensywnie się nagrzewają. W takich miejscach rośliny będą narażone bowiem na szybsze przekwitanie, a kwiaty zwłaszcza o ciemnej barwie mogą nawet ulec poparzeniom. Ponadto nieznośny  upał i przedłużająca się susza dużo bardziej sprzyjają rozwojowi rożnorodnych szkodników, a zwłaszcza niebezpiecznych dla krzewów róż pędziorków.

Przed posadzeniem róż w październikowym ogrodzie  warto dopytać naszych doświadczonych specjalistów z dziedziny ogrodnictwa o sprawdzone sposoby. Nasi specjaliści służą radą już na etapie gdy realizujemy projekt ogrodu. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo