"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Rośliny idealne na niskie żywopłoty

Gęsty żywopłot w ogrodzie zapewnia prywatność, chroni przed wiatrem, jest miejscem schronienia dla ptaków, ale przede wszystkim to atrakcyjna ozdoba ogrodu. Wśród roślin, które szczególnie polecamy na żywopłoty lub wysokie szpalery znajdują się nie tylko popularne rośliny iglaste, ale również piękne drzewa i krzewy. Regularne i mocne cięcie pozwoli utrzymać ładny pokrój żywopłotu i sprawi, że roślinność będzie bardzo gęsta.

Liściaste rośliny na żywopłoty do niewielkiego ogrodu

Niewielki ogród wymaga dobrego zaplanowania. W tym przypadku żywopłot powinien być wykonany z roślin o słabej sile wzrostu i zwartym, kolumnowym pokroju. Świetnie sprawdzą się tutaj kolumnowe odmiany brzóz – np. 'Fastigata’. Niskie żywopłoty do małego ogrodu nie powinny rozrastać się na boki. Ciekawym rozwiązaniem są aranżacje z użyciem barwnych odmian trzmielin lub bukszpanów i berberysów. Właściciele żywopłotów z wiecznie zielonego bukszpanu wiedzą, że w ich ogrodzie nożyce do żywopłotu powinny być często w użyciu. Dzięki temu roślinność zagęszcza się i ma atrakcyjny wygląd i nie rozrasta się nadmiernie na boki. Grab to nie tylko okazałe drzewo, które znane jest z polskich lasów, ale to też znakomity gatunek na żywopłoty. Warto wybierać odmiany o barwnych liściach, np. purpurowych lub złotych. Grab w stanie bezlistnym również wygląda ciekawie – ma srebrzyste, nieco poskręcane pędy.

Niskie żywopłoty kwitnące i owocujące

Rośliny na żywopłoty mogą również dekorować ogród za pomocą kwiatów i owoców. Tutaj szczególnie polecamy pęcherznicę kalinolistną i jej barwne odmiany. W słonecznym ogrodzie kwitnący żywopłot można zrobić z róż lub z hortensji bukietowych i ogrodowych. Ciekawym gatunkiem, który doskonale się zagęszcza – jest tawuła. Roślina wiosną cała pokrywa się drobnymi kwiatami, ma nieco przewisający pokrój, dlatego świetnie sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych i angielskich. Krzewy na żywopłot mogą również owocować. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ owoce nie tylko zdobią ogród, ale są też pokarmem dla ptaków. Niesamowity żywopłot całoroczny z cisa jest bardzo gęsty, ma piękny, intensywnie zielony kolor. U starszych osobników na gałązkach pojawiają się karminowe owoce. Intensywnie zabarwiona osnówka jest przysmakiem dla ptaków. Inny, owocujący krzew na żywopłot to ognik szkarłatny. Jesienią na roślinie pojawia się mnóstwo pomarańczowo-czerwonych owoców, które mogą pozostać na krzewie aż do zimy. Owoce świetnie kontrastują ze śniegiem, wyglądają naprawdę zjawiskowo, dlatego często polecamy je naszym klientom.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo