"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Przycinanie traw ozdobnych – jak robić to dobrze?

Trawy ozdobne nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji, a przez bardzo długi czas cieszą oko pięknym wyglądem. Pewnie właśnie dlatego są coraz częściej wybierane jako element upiększający ogród. Należy jednak pamiętać o ich przycinaniu, żeby prezentowały się pięknie. Stąd też dobrze jest wiedzieć, jakie rodzaje traw powinny być przycinane, w jaki sposób wykonywać to dobrze oraz jakie narzędzia ogrodowe będą do tego najlepsze.

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Generalne porządki w ogrodzie wykonywane są zazwyczaj jesienią. Przycięcie traw w tym okresie nie będzie wielkim błędem, ale pozbawiamy się wówczas elementu dekoracyjnego, jaki mogą pełnić przez całą zimę. Suche źdźbła tych roślin mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie w kontraście z bielą śniegu czy kiedy zostaną oszronione mrozem. Stąd też najlepszy czas na ich przycinanie, to wiosna. Właśnie wtedy wypuszczają one nowe pędy. Należy jednak pamiętać, aby zabieg przycięcia wykonać tak, by nie uszkodzić nowych źdźbeł. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy wykonamy to w odpowiednim momencie, warto jest powierzyć to zajęcie specjalistom, czyli zatrudnić firmę ogrodniczą, która zajmuje się pielęgnacją ogrodów.

Które trawy przycinać?

Skoro wiemy już kiedy to robić, dobrze byłoby również dowiedzieć się czy te trawy ozdobne, które znajdują się w naszym ogrodzie wymagają takiej pielęgnacji. Wśród tych gatunków, które będą wymagały przycięcia, znajdują się m.in.: trawa pampasowa, trzcinnica, imperata czy miskant chiński. Z kolei w grupie traw, których przycinania powinno się unikać, bo mogłoby by im to niestety zaszkodzić, są: kostrzewa sina, turzyca czy liriope. Dwie ostatnie wymagają od właścicieli ogrodu innego rodzaju pielęgnacji – wyczesania. W tym przypadku również firma ogrodnicza pomoże w rozwianiu wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczących sposobu i rodzaju pielęgnacji traw ozdobnych.

W jaki sposób przycinać trawy ozdobne?

Na początek dobrze byłoby wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe. Do przycinania traw ozdobnych zdecydowanie nie powinno używać się zwykłych nożyczek. Pomocne będą natomiast sekatory czy nożyce do żywopłotu. Przy doborze odpowiedniego narzędzia ogrodowego najlepiej jest kierować się grubością traw. Regularnie, czyli co roku, przycinać należy jedynie przemarznięte części traw. Zdarza się, że będą wymagały tego jedynie same końcówki. Jednak pielęgnacja ogrodów, w którym znajdują się trawy ozdobne, co kilka lat będzie wymagała całkowitego ich przycięcia, co pozytywnie wpływa na ich wzrost.

Podsumowanie

Pielęgnacja ogrodu jest niezwykle istotna, jeżeli zależy nam na tym, aby móc cieszyć się z jego pięknego wyglądu przez cały rok. Trawy ozdobne, pomimo tego, że nie wymagają wielu zabiegów, będą zdrowe i ładnie wyglądały, jeżeli nie zapomnimy o ich corocznym przycinaniu i wyczesywaniu. Nie są to skomplikowane zabiegi. Jednak aby mieć pewność, że zostały wykonane prawidłowo dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej, która wykona to w odpowiednich dla poszczególnych rodzajów traw ozdobnych czasie, używając w tym celu właściwych narzędzi ogrodowych.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo