"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Opaska wokół domu

Każdy budynek powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby zapewniał komfort mieszkańcom, a przy tym nie ulegał szkodliwym czynnikom zewnętrznym, np. działaniu opadów. Nie mniej ważne są również jego walory estetyczne. Taką rolę pełni właśnie opaska wokół domu. Dlaczego jest tak istotnym elementem i w jaki sposób ją wykonać?

Czym jest opaska wokół domu?

Opaska wokół domu to nic innego jak specjalnie wykonane obrzeże wokół domu, które podnosi jego funkcjonalność, a także wpływa na estetykę. Należy wykonać je z odpowiednich materiałów, które podniosą funkcjonalność obrzeża, a także walory estetyczne domu. Głównym celem, dla którego wykonuje się obrzeże wokół domu, jest ochrona elewacji przed zabrudzeniem, a także fundamentów przed gromadzącą się wodą, np. z deszczówki. Dzięki temu zewnętrzne ściany są lepiej chronione przed wilgocią, a zabrudzenia nie dostaną się tak łatwo na dolną, zewnętrzną elewację ściany. Ponadto opaska wokół domu z kostki stabilizuje podłoże wokół domu, co jest ważne, gdy chcemy na przykład dokonać prac przy elewacji i ustawić przy zewnętrznej ścianie drabinę. Nie można także zapomnieć o tym, że również domownikom umożliwia wygodne obejście całego domu suchą stopą. Kostka wokół domu ma także istotny wpływ na estetykę całej posesji.

Jak i z czego wykonać obrzeże wokół domu?

Istnieje co najmniej kilka najbardziej popularnych rozwiązań, a jednym z najczęstszych jest opaska wokół domu z kostki. Zadanie to możemy wykonać zarówno samodzielnie, jak i zlecić profesjonalnej firmie. Kostka wokół domu to także zadanie, które wykona profesjonalna firma ogrodnicza. Takie rozwiązanie ma liczne zalety – przede wszystkim kostka brukowa na opaskę domu daje zawsze bardzo estetyczny efekt, który również łatwo dopasować do innych elementów posesji pod względem stylistycznym czy kolorystycznym – dzięki temu obrzeże i na przykład elewacja będą idealnie do siebie pasować.

Z czego zrobić opaskę wokół domu oprócz kostki? Inne rozwiązania to na przykład kostka granitowa czy beton. Warto jednak pamiętać o tym, że równie ważne jest, aby kostka była właściwie ułożona, tj. z zachowaniem odpowiedniego spadu, dzięki czemu woda nie będzie na niej zalegać.

Jak wykonać opaskę wokół domu? – Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, że pod kostką powinna zaleźć się odpowiednie warstwa drenażu, która zapewni właściwą przepuszczalność. Warstwę drenażu wykonuje się z takich surowców jak piasek, żwir czy pospółka. Zdecydowanie lepiej unikać układania opaski na betonie oraz podsypek cementowo-piaskowych.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo