"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Ogród odporny na suszę

Okresowa susza w ogrodzie, to prawdziwa zmora wielu właścicieli ogrodów. Niestety z roku na rok problem ten się pogłębia i susza ogrodowa utrzymuje się czasami przez wiele tygodni. Nie bez znaczenie jest także rejon w jakim mieszkamy. Część terenów naszego kraju charakteryzuje wyższa temperatura oraz mniejsza liczba średnich opadów rocznych. Przekłada się to niestety nie tylko na uprawę roślin uprawnych, ale również tych ogrodowych. Obecność naturalnych zbiorników wodnych, które wpływają na wilgotność gleby, ma tutaj także ogromne znaczenie. W jaki zatem sposób powinno wyglądać zakładanie ogrodu aby mimo suszy, cieszył nas piękną zielenią przez cały rok?

POSTAWMY NA DRZEWA I KRZEWY, DAJĄCE NAM DODATKOWO CIEŃ

Ogród zasadzony drzewami jest idealnym rozwiązaniem, które z jednej strony zapewni nam trochę cienia, a przy okazji osłoni rośliny przed palącym słońcem. W ten sposób możemy zachować więcej wilgoci w glebie. Drzewa i krzewy w naturalny sposób pobierają wodę z głębszych warstw gleby, gdzie wilgoć utrzymuje się dłużej. Oczywistym jest więc fakt, że nie potrzebują one częstego podlewania, a taki ogród zyskuje na różnorodności. Istnieje wiele odmian roślin, które doskonale radzą sobie w takich warunkach. Które krzewy odporne na suszę mogą w takim razie znaleźć się w naszym ogrodzie? Otóż świetnie sprawdza się np. pigwowiec, który poza tym, że doskonale znosi suszę, to dodatkowo pięknie kwitnie. Towarzyszyć mu mogą różne odmiany jałowca, a także lilaki. Jeżeli nie wyobrażamy sobie, aby w naszym ogrodzie zabrakło róż, to problem suszy nam w tym nie przeszkodzi, bowiem róża pomarszczona potrafi poradzić sobie z brakiem wody. Rośliny ogrodowe lubiące suszę, to również piękne i okazałe drzewa. Zaliczamy do nich m.in. klon polny, jak również wiele odmian brzozy. Jeżeli zależy nam na drzewach kwitnących, to oczywiście nie powinno zabraknąć w naszym ogrodzie robini, pospolicie nazywanej akacją.

KWIATY RADZĄCE SOBIE Z SUSZĄ W OGRODZIE

Ciężkie warunki dla ogrodu, jakimi jest opisywana susza, nie musi oznaczać, że zamieni się on w jałową pustynię. Istnieje ogromna ilość roślin, które w takich warunkach rosną najlepiej. Na szczęście nie musimy też ograniczać się do jednego typu kwiatów, bowiem rośliny dobrze znoszące suszę występują w wielu rejonach świata i możemy wybierać, spośród szerokiej gamy roślin zielonych i tych kwitnących. Do najbardziej popularnych okazów zaliczamy rojniki i rozchodniki. Susza ogrodowa jest im nie straszna, a dodatkowo pięknie wyglądają w otoczeniu kamieni lub na skarpach. Dla tych z nas, którzy nie mają czasu na częste pielęgnowanie roślin, a mimo to chcą cieszyć się kwitnącym ogrodem, doskonałym wyborem będzie krwawnik pospolity, albo jeżówka pospolita. Warto wyróżnić również inne rośliny ogrodowe lubiące suszę, które przy okazji są bardzo efektowne i mają wiele zastosowań. Jedną z takich roślin jest  jukka nitkowana, która szybko się rozrasta i ma bardzo piękne kwiaty o białej barwie. Kwiat ten sprawdza się także, jako wyznacznik ścieżki w ogrodzie i oddzielający rożne części ogrodu.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo