"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Odśnieżanie kostki brukowej zimą – na co warto uważać?

Odśnieżanie kostki brukowej jest stosunkowo prostym zajęciem, ale jeśli do tego celu użyjemy złych narzędzi, efekt będzie słaby, a kostka brukowa na podjeździe zostanie zniszczona. Jak przeprowadzić odświeżanie, by ostateczny rezultat był zgodny z oczekiwaniami? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł

Jakich narzędzi użyć do ośnieżania kostki brukowej zimą?

Czyszczenie kostki ze śniegu możemy przeprowadzić specjalną odśnieżarką lub klasyczną łopatą do śniegu. Jeśli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, zadbajmy, by kupić łopatę wyposażoną w plastikową końcówkę. Metalowe wstawki przydają się do pozbycia grubszej warstwy lodu, ale nie da się ukryć, że dość mocno rysują kostkę.

Coraz większą popularnością cieszą się spalinowe odśnieżarki, dzięki którym w krótkim czasie oczyścimy śnieg z podjazdu. Niestety ich zakup jest dość kosztowny, a biorąc pod uwagę, że zimy w ostatnich latach nie należą do przesadnie śnieżnych, takie rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia może nie mieć uzasadnienia. Zdecydowanie prostszym i zawsze skutecznym narzędziem jest klasyczna łopata do śniegu.

Problem może pojawić się w momencie, gdy układanie kostki brukowej przeprowadzone zostało niestarannie. Odstające krańce mogą bowiem raz po raz blokować łopatę i w takiej sytuacji odśnieżanie stanie się prawdziwym koszmarem. Warto więc już na etapie montażu dopilnować, by układanie przeprowadzone było zgodnie ze sztuką budowlaną.

Co zrobić, by kostka brukowa jak najlepiej przetrwała zimę?

Kostka brukowa jest materiałem trwałym i odpornym na działanie niskich i wysokich temperatur. Nie straszny jej więc ani mróz, ani upał. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest impregnacja kostki. Proces ten zabezpiecza ją przed zbyt dużą nasiąkliwością i ułatwia pracę w sezonie zimowym. Kostka, która nie magazynuje w sobie dużej ilości wody, nie jest śliska i zdecydowanie łatwiej ją odśnieżać.

Jeśli chcemy, by zachowała się w jak najlepszym stanie, nie warto stosować na nią soli drogowej. Powoduje ona liczne przebarwienia i wyrządza więcej szkód niż pożytku. Jest to szczególnie istotne jeśli kostka brukowa na tarasie ma być przez cały sezon odśnieżana. W takiej sytuacji lepiej wykorzystać zwykłą łopatę i nie narażać nawierzchni na zabrudzenia solą.

Jeśli w sezonie letnim przeprowadzimy impregnację z wykorzystaniem dobrych preparatów, to odśnieżanie kostki brukowej na podjeździe i tarasie nie będzie zimą żadnym wyzwaniem. Musimy jednak pamiętać, że stosowanie ostrych narzędzi i mocnych środków na bazie soli zawsze źle wpływa na nawierzchnię z bruku.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo