"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Napowietrzanie trawnika – kiedy przeprowadzić aerację?

Na wiosnę po zimie mamy najwięcej prac w ogrodzie wtedy także najlepiej zadbać o nasz trawnik.W tym przypadku jego pielęgnację mogą nam ułatwić profesjonalne narzędzia. Dlatego warto wtedy zainwestować w areator oraz wertykulator. Czasami zdarza się także  jedno urządzenie może pełnić dwie funkcje. Czasami zdarza się tak, że jest to urządzenie może pełnić dwie funkcje. 

Wertykulator co to jest? 

Służy on do napowietrzania trawnika. Wertykulator posiada pionowe noże, których zadanie jest przycinanie warstw filcu i podniesienie powierzchni trawnika, co przyczynia się do rozluźnienia gleby oraz dzięki temu możemy łatwiej dostarczyć do korzeni potrzebną dla trawy, oraz roślin wodę. Dzięki takiemu urządzeniu możemy także w łatwy sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się mchu oraz chwastów na trawniku. 

Zalety wertykulacji

Nasz trawnik pozbawiony jest dzięki takiemu procesowi mchu oraz filcu.

Filc powstaje po koszeniu oraz użytkowaniu trawnika i utrudnia dostęp powietrza do korzeni przyczyniając się do powstania wieku chorób trawnika. Jednak wertykulacja trawnika pobudza trawę do intensywnego wzrostu. 

Kiedy najlepiej przeprowadzić wertykulacje trawnika?

Wertykulacje najlepiej przeprowadzić wiosną w momencie gdy trawa trochę podrośnie. Najlepiej taki zabieg wykonać maksymalnie po 3 koszeniu. Trawa powinna być przycięta do 1 cm, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że noże wertykulatora dotrą do warstwy filcu znajdującej się pod trawą. Taki zabieg, powinniśmy powtórzyć późnym latem lub wczesną jesienią. Gdy chcemy, aby wertykulacja była jak najbardziej efektywna nie powinniśmy wykonywać jej w momencie gdy na zewnątrz jest duszno i gorąco.

Jak wertykuluje się trawnik?

Przed przystąpieniem do wertykulacij należy ściąć trawę do wysokości 1 cm. Następnie należy ustawić odpowiednią odległość ostrzy i głębokość cięcia. Ostrza powinny wchodzić w ziemię na głębokość 1,5 cm. Warto zainwestować w sprzęt elektryczny lub spalinowy, ponieważ przez to praca będzie łatwiejsza. Zabierając się do takiej pracy powinniśmy wziąć pod uwagę to, że nie jest to lekka praca pod kontem fizycznym, a aby pozbyć się grubej warstwy filcu należy wykonać wertykulację kilka razy. 

Co to jest aerator? 

Aerator jest to urządzenie, które można stosować w ogrodzie oraz na własnej działce. Przyrząd ten stanowi nieodzowną pomoc w przypadku problemów z krzewieniem się trawnika. Aeracja  wykonywana jest po zimie, gdyż przyczyni się ona do poprawy jakości trawnika, który świeżo co dopiero wyrośnie na wiosnę.

Do czego służy aerator? 

Napowietrzenie trawnika to efekt, jaki dostajemy przy użyciu aeratora, którego działanie opiera się na tworzeniu w glebie niewielkich otworów. Zakładanie trawnika możemy wykonać przed użyciem aeratora, gdyż jego użycie w tym przypadku przyczyni się do lepszego wnikania wody oraz nawozu, przez co wyrastająca trawa będzie lepszej jakości. 

Kiedy najlepiej przeprowadzić aerację?

Pielęgnacja trawnika z wykorzystaniem zabiegu aeracji powinna zostać przeprowadzona dwa razy do roku. Na wiosnę oraz późnym latem pamiętając o przycięciu trawy na wysokość 2-3 cm. Przed przystąpieniem do procesu aeracji należy trawnik podlać i odczekać jak woda w niego wsiąknie.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo