"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Najpopularniejsze błędy podczas aranżacji ogrodu

Niemal każdy, kto posiada własny ogród, pragnie go zaaranżować jak najlepiej. Niejednokrotnie domownicy podejmują się tego zadania samodzielnie sądząc, że jest to czynność łatwa i bezproblemowa. Często jednak po latach lub wcześniej okazuje się, że podczas projektowania ogrodu popełniono wiele błędów.

Projektowanie ogrodu – podstawowe błędy

Aranżacja ogrodu nie powinna być przypadkowa. Najczęstszym błędem podczas zakładania ogrodu jest właśnie brak planu i kupowanie roślin oraz elementów dekoracyjnych przypadkowo, pod wpływem chwili zachwytu w sklepie ogrodniczym. Później okazuje się, że przykładowo rośliny zostały wybrane nieodpowiednio do panujących warunków klimatycznych i nie rosną jak należy.

Powszechnym błędem jest też losowe sadzenie roślinności na całym trawniku. Z biegiem czasu flora się rozrasta, często przysłaniając okna czy inne mniejsze rośliny. Ogród przestaje wyglądać estetycznie, a zaczyna przypominać chaos. Co więcej – zaczyna też brakować miejsca na zabawę dla dzieci czy relaks na trawie.

Ważne jest też, by dopasować podłoże do rodzaju roślin, jakie będą zasadzone. W przeciwnym razie nie będą one rosły prawidłowo. Wielu zapomina o tym, przez co później ogród staje się zbiorowiskiem niszczejących lub chorujących kwiatów i krzewów.

Do błędów popełnianych podczas aranżacji ogrodu można też zaliczyć kwestie estetyczne, przykładowo układanie kostki brukowej niemal na całą powierzchnię, wywołując efekt sztuczności i odejścia od natury. Również nieskładne sadzenie roślin i dekoracji w nadmiarze nadaje ogrodowi nieco kiczowatego wyglądu.

Jak dobrze zaprojektować ogród?

Przede wszystkim warto zaplanować swój ogród, według własnych możliwości finansowych oraz stosownie do obszaru, jaki pozostaje do dyspozycji. Warto sprawdzić w jakim tempie i jaki sposób rozrastają się wybrane rośliny. Można je sadzić skupiskami czy przykładowo wzdłuż potu, by trawnik pozostawał do dyspozycji domowników.

Warunki klimatyczne również są kluczowe w wyborze roślin, od najmniejszych kwiatków po wysokie drzewa. Dobrze dobrane elementy ogrodu będą pięknie rosły, zachwycając nawet i cały rok. Dekoracje również powinny zostać wybrane w umiarze, zarówno jeśli chodzi o figurki ogrodowe, jak i o żwirek czy kamienie ozdobne.

Jeżeli możliwości finansowe na to pozwalają, warto zakładanie ogrodów pozostawić specjalistom. Fachowa firma ogrodnicza z pewnością zaplanuje i dopasuje ogród do indywidualnych potrzeb klienta, a efekt końcowy pozwoli rekreować się na własnym kawałku ziemi i patrzeć na zadbaną zieleń każdego dnia.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo