"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Metody i materiały idealne do ochrony roślin przez zimnem

Zbliżanie się zimy to trudny moment dla ogrodników. Musimy wysprzątać ogród i przygotować rośliny do zimowego snu. Odpowiednia ochrona roślin to najważniejsze zadanie w tym okresie. Trzeba zastosować osłony, które ochronią je przed zimnem, ale jednocześnie będą przepuszczać powietrze i nie dopuszczą do gnicia korzeni i nadziemnych części. Oto nasze najlepsze propozycje na zabezpieczenie ogrodu na zimę.

Zima w ogrodzie – zabezpieczenie roślin przed chłodem

Ogród zimą jest w stanie uśpienia. Rozwój roślin jest zahamowany, zbierają siły na nadejście nowego okresu wegetacyjnego. Aby to się udało, muszą być dobrze osłonięte przed mrozem. Dla wielu gatunków zimno nie jest tak straszne, jak mocno wiejący wiatr. Dlatego najważniejsze jest dobre otulenie roślin. Można zastosować w tym celu kilka różnych materiałów. Najbardziej popularne jest zastosowanie gałązek drzew iglastych lub usypanie kopczyka z ziemi i liści. Ten sposób sprawdza się do okrycia korzeni roślin, które przed zimą ścina się nisko nad ziemią. W przypadku krzewów i drzewek, trzeba sięgnąć po inne materiały. Słomiany chochoł odchodzi już w zapomnienie, chociaż czasami można zobaczyć go w ogrodach. Nasza propozycja jest jednak inna – są to tak zwane kaptury, czyli specjalne worki tkaniny jutowej, agrowłókniny lub innej agrotkaniny. Dzięki nim pielęgnacja ogrodu jest łatwiejsza, ponieważ powietrze może swobodnie przepływać, a gałązki nie są narażone na gnicie.

Jak zabezpieczyć ogród zimą?

Krzewinki oraz większość kwiatów wieloletnich na zimę obcina się przy ziemi. Wtedy najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie korzeni. Ze zdrowych korzeni szybko odbiją nowe rośliny na wiosnę i ogród znów będzie wyglądał przepięknie. W przypadku wyższych roślin trzeba zastosować nieco inną metodę. Krzewy owocowe i ozdobne oraz młode drzewka osłania się na całej wysokości, by chronić je przed wiatrem i palącym słońcem odbijającym się od śniegu. W tym celu otulamy je lekko wybranymi tkaninami, ale w taki sposób, by gałązki miały dość dużą swobodę. Kaptury z agrotkanin można przymocować do podłoża odpowiednimi szpilkami.

Kiedy osłaniać rośliny?

Ogród zimą będzie dobrze funkcjonować, jeśli zostanie przygotowany do mrozów w odpowiednim momencie. Nie za wcześnie – wtedy nasze rośliny zbyt wolno wchodzą w stan spoczynku, gdyż jest im po prostu zbyt ciepło. Ogród zabezpieczamy w momencie, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki. Górna warstwa podłoża powinna być zamarznięta. Dzięki temu rośliny zdążą już zakończyć wegetację, a jeszcze nie są narażone na mroźne wiatry, które robią im najwięcej krzywdy. Pielęgnacja ogrodów w tym okresie się skończy i z następnymi pracami trzeba poczekać do wiosny.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo