"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Kluczowe błędy podczas urządzania ogrodów

Ładny ogród to marzenie każdej osoby, która ma kawałek zielonego terenu dookoła domu. Jednak zakładanie ogrodów nie jest takie łatwe. Dużo osób popełnia proste błędy, które niweczą ich starania. Choćby posianie złej odmiany trawy, może sprawić, że trawnik nie wygląda gęsto i zielono. Przyglądając się różnym ogrodom, można z łatwością zauważyć, które zostały zaplanowane przez amatora. Po czym to widać?

Brak planu niszczy efekty

Projektowanie ogrodów polega na przemyśleniu jaką koncepcję ogrodu wybierzemy, jakie rośliny będą w nim dobrze rosły, gdzie pojawią się ścieżki lub elementy ozdobne, jak altanka, a przede wszystkim, ile właściciel ogrodu będzie miał czasu na jego pielęgnację. Brak planu prac prowadzi do tego, że zamiast ładnego ogródka mamy nieokiełznaną dżunglę. Dlaczego brakuje projektu?

Zajmując się ogrodem samodzielnie, każda osoba ma inną wizję. Najczęściej jednak zamiast skorzystać z usług firmy ogrodniczej, chce wszystkiego dopilnować samemu. Każda wizyta w sklepie ogrodniczym może kończyć się kolejną, uroczą rośliną, której nie mamy gdzie posadzić. A więc ostatecznie kupujemy różnorodne rośliny, każdą z innego powodu, ale żadna nie jest do siebie dopasowana. Choć czasem taki chaotyczny ogród wypada dobrze, to u większości osób tworzy się trawnik, na którym jedne rośliny wystrzelają w górę, a inne obumierają i usychają.

Plan nie musi być skrupulatny

Sporo osób widząc, że musi zaplanować zakładanie ogrodu, po prostu się zniechęca. Sam plan może być bardzo ogólny. Można go zrobić nawet na kartce papieru. Wystarczy narysować ogród i oznaczyć strefy. Przykładowo pod płotem obok bramy wjazdowej mamy dużo cienia, ale chcemy mieć tam żywopłot. Od strony tarasu mamy sporo słońca, a więc chcemy mieć tam kolorową rabatkę. Aby pielęgnacja ogrodu szła sprawnie wystarczy kupić rośliny, które w naszych warunkach będą ładnie rosły.

Sadzenie w trawniku

Wręcz notorycznym obrazkiem jest ładnie skoszony trawnik i pojedyncze krzewy, które są w nim posadzone. Jeśli nie mamy pomysłu na ogród, nie jedna firma ogrodnicza chętnie nam go zaprojektuje. Takie usługi nie są obecnie drogie, a dobrze zaplanowany ogród będzie pięknie kwitł przez lata. Doświadczony ogrodnik może nam pomóc wybrać rośliny łatwe w pielęgnacji, ale efektywne. A jeśli już bardzo chcemy krzewy, można je posadzić w inny sposób.

Żywopłot w nowoczesnej formie

Krzewy i krzewinki najczęściej sadzimy dookoła płotu, aby zachować sobie większą prywatność, a nawet zabezpieczyć ogród przed kurzem z drogi, obok której jest posesja. Jednak takie rośliny mogą być też ozdobą skalniaków. Małe krzewinki dobrze jest posadzić dookoła ścieżki, jaką wytyczyliśmy przez ogród. A nawet można się pokusić o posadzenie kwitnącego krzewu w centralnym miejscu rabaty, ale otoczenie go dodatkowo roślinami, którym nie przeszkadza zacienienie, jakie będzie dawał. Zdecydowanie nie trzeba ich sadzić jako chaotyczne punkty na środku trawnika.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo