"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Klawiszowanie chodnika – na czym polega oraz jak mu zapobiec?

Niestety w obecnym czasie niestabilność chodników jest bardzo popularna, jest to zjawisko, które występuje bardzo często, bez względu na to czy miało miejsce układanie kostki brukowej, płyt chodnikowych z betonu lub kamienia czy może kafelek. Przede wszystkim należy pamiętać, iż zły stan chodników powoduje łamanie przepisów przez pieszych, którzy korzystają ze ścieżek rowerowych. W poniższym artykule dowiesz się czym spowodowane jest zjawisko klawiszowania oraz jak mu zapobiegać.

Niestabilne chodniki- główna przyczyna

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że klawiszowanie chodnika  oznacza pionowe przemieszczanie się płyt chodnikowych lub kostki brukowej, a następuje to poprzez nacisk. Czy wiesz, że nazwa klawiszowanie nie jest przypadkowa? Bowiem wszelkie ruchy płyt są bardzo podobne i przypominają naciskanie klawisza pianina lub fortepianu. Dlatego bardzo istotne jest właściwe układanie kostki, gdyż w przypadku jeśli staniesz na niestabilnej części chodnika płyta może ulec nagłemu zapadnięciu, jest to niebezpieczne zjawisko, które może spowodować kontuzje oraz poważne uszczerbki na zdrowiu pieszych! Źle ułożona kostka brukowa i kołyszące się płyty prędzej czy później powodują:

  • ubytki powierzchni
  • pęknięcia
  • nierówności
  • a w niektórych przypadkach całkowite zniszczenie chodnika.

Zdarza się także, iż na niewłaściwie ułożonym chodniku zbiera się woda w czasie opadów deszczu, przez co powstają kałuże, a droga staje się praktycznie nieprzejezdna, głównym tego powodem jest źle przygotowana podbudowa chodnika oraz zbyt duży nacisk, który powoduje przesuwanie fug!

Klawiszowanie chodnika- jak zapobiegać?

Należy podkreślić, iż klawiszowaniu chodnika można zapobiec już na etapie projektowania ogrodu, poprzez profesjonalne wykonanie wszystkich etapów podczas układania kostki brukowej lub innych płyt chodnikowych. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór odpowiedniej podbudowy chodnika, bowiem od jego jakości zależeć będzie stabilność całej nawierzchni chodnika. Dlatego zaleca się aby:

  1. Podbudowa miała odpowiednią grubość.
  2. Posiadała specjalne cechy nośne oraz filtracyjne.
  3. Co istotne, podbudowa chodnika powinna być wykonana z odpowiedniego kruszywa.

Bardzo istotne jest również czyszczenie kostki brukowej, oraz jej właściwe osadzenie w podłożu, musisz pamiętać by:

  • pod koniec układania kostki odpowiednio ubić ją do ziemi, bowiem dzięki takiemu rozwiązaniu upewnisz się czy jest stabilna
  • ważne jest również spoinowanie powierzchni 
  • gdy kostka brukowa jest już ułożona wszelkie szczeliny należy wypełnić piaskiem lub innym właściwym  spoiwem.

Odpowiednie ułożenie oraz czyszczenie kostki brukowej, zapewni wszystkim elementom chodnika stabilność oraz zapobiegnie powstawaniu dziur a tym samym klawiszowaniu!

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo