"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak zadbać o kostkę brukową?

Kostki brukowe są ważnym elementem projektowania i architektury zewnętrznej. Spośród wszystkich materiałów stosowanych do układania kostki brukowej największą popularnością cieszą się kostki z kamienia naturalnego. Kostka brukowa jest zarówno trwałym, jak i pięknym materiałem wykończeniowym. Należy o nie odpowiednio dbać i mogą one trwać przez dziesięciolecia. Na czym polega ich konserwacja?

Czyszczenie kostki brukowej

Do usuwania zanieczyszczeń w postaci pyłu przenikającego przez zagłębienia materiału oraz porostów pokrywających kostkę brukową w miejscach zacienionych i wilgotnych najlepiej stosować myjkę ciśnieniową ze specjalną przejściówką. Regularne zamiatanie kostki znacznie ułatwi jej późniejsze czyszczenie. Dla uzyskania trwałego efektu zaleca się również stosowanie środków chemicznych do niszczenia, dobry preparat do kostki brukowej jednocześnie opóźnia powrót niechcianych zanieczyszczeń i przywracają kostce właściwości antypoślizgowe. Nie zaleca się skrobania mchu i porostów narzędziami, ponieważ może to źle wpłynąć na strukturę materiału.

Usuwanie plam z kostki brukowej

Plamy tłuszczu lub oleju silnikowego, które przedostały się do materiału, należy usunąć za pomocą specjalnych środków do czyszczenia płyt chodnikowych i kostki brukowej. Ich dobór należy dobrze przemyśleć i skonsultować z ekspertem, gdyż zbyt silne środki mogą spowodować odbarwienia czyszczonej powierzchni. Każda konserwacja kostki brukowej powinna być wyprzedzona tą czynnością.

Impregnowanie kostki brukowej

Polecany jest szczególnie w miejscach narażonych na silne zabrudzenia, takich jak miejsce do grillowania lub podjazdy i parkingi. Impregnacja kostki brukowej polega na pokryciu materiału preparatem zabezpieczającym przed wchłanianiem wody i zanieczyszczeń płynnych (olej, benzyna itp.). Impregnaty do kostki brukowej pozytywnie wpływają na trwałość materiału oraz zwiększają jego odporność na zarysowania i ścieranie.

Zwalczanie chwastów w szczelinach

Usuwanie chwastów rosnących w szczelinach między elementami nie jest prostym zadaniem. Nie zaleca się wykonywania go mechanicznie (poprzez skubanie roślin). Usuwanie chwastów za pomocą środków chwastobójczych, które są aplikowane za pomocą opryskiwacza lub odpowiedniego aplikatora jest zdecydowanie łatwiejsze i nie szkodzi strukturze ścieżki ogrodowej.

Wypełnianie szczelin

Układanie kostki brukowej również ma tutaj znaczenie. Gdy szczeliny między elementami są wypełnione piaskiem, konieczne będzie ich ponowne napełnienie. Cząsteczki materiału są podatne na działanie wiatru i innych fizycznych bodźców. Dlatego raz na jakiś czas należy uzupełnić powierzchnię drobnym piaskiem.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo