"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Hortensje bukietowe oraz ogrodowe to bardzo popularne rośliny, które chętnie goszczą w naszych ogrodach. Niestety, często zima przyczynia się do zamierania tych dostojnych gatunków, dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak zabezpieczyć hortensje na zimę, aby latem móc cieszyć się okazałymi kwiatami.

Dlaczego hortensje ogrodowe wymagają okrywania na zimę?

Hortensje ogrodowe to rośliny, które zawiązują pąki kwiatowe latem, z tych pąków rozwiną się kwiaty dopiero w roku kolejnym. O takiej roślinie mówi się, że kwitnie na zeszłorocznych pędach. Z tego właśnie względu należy zabezpieczyć pędy z zawiązkami pąków przed mrozem. Minusowe temperatury, zwłaszcza na przedwiośniu, będą negatywnie wpływać na pąki kwiatowe, dlatego okrywanie hortensji na zimę jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wiele osób zastanawia się również czy okrywać hortensje bukietowe? Nasza odpowiedź brzmi: tak, warto to robić.

Rośliny kwitną na tegorocznych pędach, w przeciwieństwie do hortensji ogrodowych. Ryzyko przemarznięcia pąków kwiatowych jest więc nikłe, ale duży mróz może uszkodzić szczytowe pędy lub wrażliwe szyjki korzeniowe, zwłaszcza u młodych roślin. Z tego właśnie względu warto stosować ten sam zabieg jak w przypadku hortensji ogrodowej.

Horetensja – pielęgnacja na zimę

Kwiaty hortensji bukietowej wyglądają atrakcyjnie również jesienią. Zasuszone i delikatnie przebarwione kwiatostany przyciągają spojrzenia, zwłaszcza jeśli sadzi się je w sąsiedztwie traw i jesiennych kwiatów. Przy jakiej temperaturze okrywać hortensję? Radzimy, by zrobić to pod koniec listopada, kiedy zaczynają się pierwsze przymrozki. Osłon nie należy zdejmować zbyt wcześnie, ponieważ wiosenne przymrozki są również niebezpieczne dla pąków kwiatowych. Warto pamiętać, że pielęgnacja hortensji na zimę to również obcięcie przeschniętych kwiatostanów. Kwiaty wycinamy bezpośrednio przed okryciem roślin, aby jak najdłużej cieszyć się ich jesiennym wyglądem.

Czym zabezpieczać hortensje przed mrozem?

Hortensje bukietowe oraz ogrodowe można osłaniać za pomocą agrowłókniny zimowej. To dość gruby i wytrzymały materiał, który nie jest drogi i łatwo się z nim pracuje. Do tego agrowłóknina zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, więc roślina nie jest narażona na gnicie. Agrowłókniną owija się pędy aż po same nasady. Całość wystarczy związać sznurkiem. Dobrym sposobem na okrywanie hortensji na zimę jest również zastosowanie słomianych chochołów lub gałązek z roślin iglastych, np. z jodeł. Rośliny ogrodowe można również zabezpieczać grubym, tekturowym kartonem lub osłonami zrobionymi z twardej trawy.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo