Jak sadzić i pielęgnować róże pnące?
Dla pasjonatów florystyki zakładanie ogrodu to bardzo emocjonujący proces. Trzeba należycie przygotować przestrzeń, dobrać odpowiednie rośliny, nauczyć się ich pielęgnacji. Oczywiście trudno wyobrazić sobie takie miejsce bez królowej kwiatów – róży! Przyjrzyjmy się pewnej odmianie tej pięknej rośliny – róży pnącej!
Róża pnąca – co kryje się pod tą nazwą?
Tak naprawdę już w samej nazwie róży pnącej kryje się pewna nie ścisłość, ponieważ nie mamy tu do czynienia z pnączem w sensie dosłownym. Jest to zaś na pewno roślina czepna, świetnie nadająca się do ozdobienia kratek czy pergoli, a to zawsze pociągająca perspektywa jeśli chodzi o zakładanie ogrodów. Trzeba jednak być świadomym, że ta odmiana róży jest bardzo wymagająca i osiągnięcie pełnego efektu może nam zająć nawet kilka lat. Dawniej róża pnąca różniła się od swojej „zwyczajnej” koleżanki m.in. rozmiarem kwiatów, ich kształtem czy kolorem, jednak dziś te różnice coraz bardziej się zacierają, a wariantów tych roślin jest coraz więcej. Odmiana pnąca ma również mniejsze wymagania co do gleby i jest bardziej odporna na mróz.
Jak sadzić i pielęgnować?
Mimo to, sadzenie róży pnącej wymaga trochę wysiłku. Najlepiej jest sadzić je już przy podpórce: kratce, drabince czy pergoli. To gwarantuje jej późniejszy harmonijny rozwój. Przed posadzeniem rośliny należy dokładnie oczyścić i spulchnić glebę. No i nie należy zapomnieć o podlaniu! Co do nawożenia tych pięknych kwiatów, to wiosną i jesienią warto stosować nawozy organiczne, natomiast nie należy stosować nawozów mineralnych częściej niż raz do roku. Mniej więcej w połowie sierpnia należy zaprzestać nawożenia – w przeciwnym wypadku róża nie zdąży zdrewnieć przed zimą i uodpornić się na mrozy. Bardzo ważną kwestią jest przycinanie róży. Ten proces różni się nieco w zależności od konkretnego gatunku (istnieją ramblery i klimbery), lecz co do zasady – różę pnącą przycinamy raz do roku, po przekwitnięciu pędów. Jednak przycinanie rozpocząć można dopiero w trzecim roku uprawy! Wtedy zostaw tylko 3-5 pędów, a resztę skróć, nie więcej jednak niż o 40 cm.
Jak zabezpieczyć róże zimą?
Róża pnąca jest dość odporna na działanie niskich temperatur i jeżeli nie przenawozi jej się latem, nie powinna mieć problemu z wytrzymaniem zimy. Jeśli jednak ta kwestia ma nam spędzać sen z powiek, można zabezpieczyć roślinę za pomocą zwykłego kopczyka, którym obsypiemy korzeń. Dla większego bezpieczeństwa do ziemi można dodać trochę mchu, a nawet włókniny. Pamiętać należy również, że w tym, nomen omen dość skomplikowanym procesie, może nas zawsze wspomóc profesjonalna firma ogrodnicza.
Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS?
Naszym Klientom oferujemy:
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
Projektowanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Zakładanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
Zakładanie trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową: