Jak przygotować ogród na zimę. Prace jesienne w ogrodzie.
W październiku i listopadzie przystępujemy do pielęgnacji ogrodu, mającej na celu uniknięcia strat w plonach obecnych i przyszłych. Przed pierwszymi przymrozkami zrywamy ostatnie owoce i wykopujemy rośliny, które nie zimują w glebie. Te, które mogą pozostać na gruncie, przeglądamy (np. pory). Chore osobniki wyrywamy. Przygotowujemy też wolne poletka na wiosnę.
Co każdy ogrodnik powinien zrobić jesienią z kapustą i marchewką?
Zanim nadejdą pierwsze przymrozki pielęgnacja ogrodu powinna w pierwszej kolejności obejmować wyrywanie wszystkich plonów niezimujących. Podczas wyrywania ich, przyjrzyjmy się korzeniom roślin. Ich wygląd podpowie, czy w glebie są szkodniki. Na przykład korzenie kapusty z palczastymi wyroślami będą świadczyć o obecności w glebie grzybów chorobotwórczych (wywołują kiłę kapusty). W takim przypadku pielęgnacja ogrodu polega na zwapnowaniu gleby i przez około trzech-czterech sezonów należy uprawiać w tym miejscu warzywa inne niż kapustne.
Doświadczony ogrodnik wie, iż marchew, która ma palczaste odgałęzienia z licznymi drobnymi korzeniami i są widoczne na nich okrągłe wyrośla, została zaatakowana guzakiem północnym. Najprościej jest zaniechać w tym miejscu uprawiania wszelkich gatunków marchwi oraz innych pokrewnych gatunków (pietruszki, selera). Popielaty nalot na korzeniach marchwi nie wpływa na stan gleby i można w dalszym ciągu poletko ją obsiewać.
Ogród zimą z sałatą i cebulkami w glebie?
Jesienią wysadzamy do gleby sałatę zimową (trzeba ją okryć przed nastaniem mrozów). W drugiej połowie października powinniśmy posadzić wysuszone cebulki dymki i czosnku. Jeżeli chcemy pędzić szczypiorek, to pod koniec października wykopujemy silne dwuletnie kępki (lub jednoroczne uprawiane z rozsady, z których nie cięto szczypiorku. Wykopujemy je, krótko przycinamy i lekko przesuszamy, pozostawiamy na glebie aż do nadejścia przymrozków. Po lekkim przemarznięciu dołujemy w ciemnej i chłodnej piwnicy. Przetrzymujemy do chwili pędzenia.
Cebulki kwiatów ogród zimą przetrzyma tylko te, które są odporne na niską temperaturę w glebie (tulipany, krokusy), natomiast wszystkie wrażliwe kwiaty cebulowe należy wykopać, przyciąć pędy i trzymać je w skrzynce opatulone sianem w piwnicy (np. azalie).
Co zrobić, gdy pielęgnacja ogrodów bardzo dużych przerasta nas?
Z małym przydomowym ogródkiem damy sobie radę sami, jeżeli mamy wystarczającą ilość czasu. W razie jego braku lub posiadania zbyt dużego ogrodu, by samemu dać sobie radę, można wezwać posiłki. Są osoby, które chętnie nam pomogą przy pielęgnacji ogrodów. Pracujących na zlecenie ogrodników sezonowych zrzesza firma ogrodnicza.
Dzięki temu mamy pewność, iż osoba, która przyjdzie nam pomóc, jest kompetentna, znająca się na pracach ogrodniczych. Pewna ilość osób zatrudniana jest na stałe, wówczas firma ogrodnicza będzie miała dla nas fachowców na cały rok. Zwłaszcza wtedy, gdy pracy w ogrodzie przybywa.
Czym na co dzień zajmuje się Firma Ogrodnicza KAKTUS?
Naszym Klientom oferujemy:
Usługi ogrodnicze związane z Ogrodem:
Projektowanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Zakładanie ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja ogrodów na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Usługi ogrodnicze związane z Trawnikiem:
Zakładanie trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Pielęgnacja trawników na terenie miast: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo, Dąbrówka.
Montaż systemów nawadniających:
Prace związane z kostka brukową: