"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak przygotować ogród na zimę. Prace jesienne w ogrodzie.

W październiku i listopadzie przystępujemy do pielęgnacji ogrodu, mającej na celu uniknięcia strat w plonach obecnych i przyszłych. Przed pierwszymi przymrozkami zrywamy ostatnie owoce i wykopujemy rośliny, które nie zimują w glebie. Te, które mogą pozostać na gruncie, przeglądamy (np. pory). Chore osobniki wyrywamy. Przygotowujemy też wolne poletka na wiosnę.

Co każdy ogrodnik powinien zrobić jesienią z kapustą i marchewką?

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki pielęgnacja ogrodu powinna w pierwszej kolejności obejmować wyrywanie wszystkich plonów niezimujących. Podczas wyrywania ich, przyjrzyjmy się korzeniom roślin. Ich wygląd podpowie, czy w glebie są szkodniki. Na przykład korzenie kapusty z palczastymi wyroślami będą świadczyć o obecności w glebie grzybów chorobotwórczych (wywołują kiłę kapusty). W takim przypadku pielęgnacja ogrodu polega na zwapnowaniu gleby i przez około trzech-czterech sezonów należy uprawiać w tym miejscu warzywa inne niż kapustne.

Doświadczony ogrodnik wie, iż marchew, która ma palczaste odgałęzienia z licznymi drobnymi korzeniami i są widoczne na nich okrągłe wyrośla, została zaatakowana guzakiem północnym. Najprościej jest zaniechać w tym miejscu uprawiania wszelkich gatunków marchwi oraz innych pokrewnych gatunków (pietruszki, selera). Popielaty nalot na korzeniach marchwi nie wpływa na stan gleby i można w dalszym ciągu poletko ją obsiewać.

Ogród zimą z sałatą i cebulkami w glebie?

Jesienią wysadzamy do gleby sałatę zimową (trzeba ją okryć przed nastaniem mrozów). W drugiej połowie października powinniśmy posadzić wysuszone cebulki dymki i czosnku. Jeżeli chcemy pędzić szczypiorek, to pod koniec października wykopujemy silne dwuletnie kępki (lub jednoroczne uprawiane z rozsady, z których nie cięto szczypiorku. Wykopujemy je, krótko przycinamy  i lekko przesuszamy, pozostawiamy na glebie aż do nadejścia przymrozków. Po lekkim przemarznięciu dołujemy w ciemnej i chłodnej piwnicy. Przetrzymujemy do chwili pędzenia.

Cebulki kwiatów ogród zimą przetrzyma tylko te, które są odporne na niską temperaturę w glebie (tulipany, krokusy), natomiast wszystkie wrażliwe kwiaty cebulowe należy wykopać, przyciąć pędy i trzymać je w skrzynce opatulone sianem w piwnicy (np. azalie).

Co zrobić, gdy pielęgnacja ogrodów bardzo dużych przerasta nas?

Z małym przydomowym ogródkiem damy sobie radę sami, jeżeli mamy wystarczającą ilość czasu. W razie jego braku lub posiadania zbyt dużego ogrodu, by samemu dać sobie radę, można wezwać posiłki. Są osoby, które chętnie nam pomogą przy pielęgnacji ogrodów. Pracujących na zlecenie ogrodników sezonowych zrzesza firma ogrodnicza.

Dzięki temu mamy pewność, iż osoba, która przyjdzie nam pomóc, jest kompetentna, znająca się na pracach ogrodniczych. Pewna ilość osób zatrudniana jest na stałe, wówczas firma ogrodnicza będzie miała dla nas fachowców na cały rok. Zwłaszcza wtedy, gdy pracy w ogrodzie przybywa.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo