"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak podlewać ogród? Podstawowe zasady!

Wydawać by się mogło, że ogród jest stosunkowo łatwym w uprawie miejscem i rośnie niemal bez naszej pomocy. Jednak jeśli długo chcemy cieszyć się jego pięknem i zielenią warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Wystarczy zastosować się do kilku zasad podczas podlewania. Prawidłowa pielęgnacja trawnika czy kwiatowych rabat pozwoli nam cieszyć oko pięknymi roślinami przez cały rok. O sposobach na podlewanie ogrodu przeczytasz w naszym artykule.

Rzadziej i obficiej

Pielęgnacja ogrodu wymaga od nas niewielkiego wysiłku włożonego w prawidłowe podlewanie. Lepiej podlewać ogród rzadziej i obficiej. Małe ilości wody mogą powodować, że będą docierały tylko do górnej warstwy gleby. Dolne pozostaną bez dostępu do wody. Skutkuje to nie wykształceniem dobrego systemu korzennego, który sięgały w głębsze warstwy gleby. Płytki system ukorzenienia rośliny jest niezwykle wrażliwy, zwłaszcza w okresach suszy. Rośliny takie mogą szybko uschnąć, gdy nie zapewnimy im dostępu do wody.

Wybierz dogodny czas na podlewanie

Najlepszy czas na podlewanie roślin to wczesny poranek i wieczór. Dzieje się tak dlatego, że temperatura wtedy jest znacznie niższa. O tych porach woda nie sparzy naszych roślin, ale też nie wyparuje tak szybko. Dzięki temu możemy również oszczędzić wodę. Warto również zadbać o odpowiedni system nawadniający. System taki stwarza idealne warunki dla roślin i pomaga oszczędzać wodę w dłuższej perspektywie czasowej.

Zrezygnuj z silnego strumienia wody

Rośliny nie lubią silnego strumienia wody. Może on uszkodzić ich delikatne liście i kwiaty. Takie rozdarcia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również narażają rośliny na infekcje grzybowe. Lepiej podlewać rośliny konewką. Będzie to wymagało od nas więcej pracy i czasu, jednak rośliny odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.

Nie zraszaj liści

Podczas podlewania roślin kierujemy strumień wody na ziemię, nie na liście roślin. Wiele roślin źle znosi mokre liście. Może to doprowadzić do powstawania infekcji grzybowych. Nie lubią tego zwłaszcza pomidory.

Nie podlewaj w czasie upałów

Gdy jest gorąco chcemy szczególnie zadbać o nasze rośliny, podlewając je i zraszając. Jednak nie jest to dobry i właściwy krok. W czasie upałów lepiej zrezygnować z podlewania roślin. Światło skupia się poprzez małe kropelki pozostające na roślinach powodując ich oparzenia. Od tego łatwo już do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Rośliny też podczas upałów naturalnie zmniejszają swoje zapotrzebowanie na wodę. Nawet jeśli je podlejemy to nie skorzystają z tego na tyle efektywnie. Warto zaufać naturze.  

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo