"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak pielęgnować iglaki wiosną?

Rośliny iglaste mimo, że w teorii są zielone przez cały rok również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, tak by wiosną prezentowały się jak najlepiej. Pielęgnacja iglaków po zimie nie będzie szczególnie wymagająca, natomiast dzięki tej pielęgnacji będzie można zapewnić sobie ich doskonały wygląd i zagwarantować, że iglaki będą chronione przed występowaniem chorób. 

Iglaki wiosną – pamiętaj o przycinaniu 

Pielęgnacja ogrodu wiosną to między innymi zabiegi związane z przycinaniem roślin. Nie inaczej jest jeśli w grę wchodzi iglak, którego właściwe przycięcie sprawi, że roślina będzie pobudzona do prawidłowego wzrostu. Najlepiej przycinanie iglaków wykonać w kwietniu bądź w maju. Dokonywane przycięcie powinno być formujące, ale również związane z usuwaniem starych i chorych gałęzi. 

Sadzenie iglaków wiosną 

Wiosna w ogrodzie to czas, gdy będzie można również uzupełnić roślinność o nowe elementy. Iglaki sadzi się u nas od połowy kwietnia do połowy maja. Powinno się tego dokonać nim pojawią się pierwsze zielone pąki. Dołek iglaka należy przygotować dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Na samym dnie powinien być kompost z ziemią. Jeśli sadzi się kilka drzewek warto zostawić między nimi odpowiednią ilość miejsca z założeniem tego, że iglaki będą się rozrastać. W trakcie sadzenia trzeba zadbać o właściwe podlanie rośliny. Przy wypełnieniu połowy bryły korzeniowej należy roślinę podlać wiadrem wody, potem przysypać resztę ziemi i znów podlać. 

Właściwe nawożenie iglaków 

W naszym klimacie pielęgnacja ogrodów wiosną to także ich nawożenie. Należy zrobić to w marcu, gdy rozpoczyna się czas wegetacji. Nawóz z dodatkiem azotu stosować można do lipca. Znajdujący się w składzie nawozu azot ma odpowiadać za to, że roślina zostanie pobudzona do intensywnego wzrostu. Stosowane przy iglakach nawozy mogą być albo w formie granulatu albo płynne. Można także zastosować raz w ciągu roku specjalny nawóz o działaniu przedłużonym, który będzie stopniowo uwalniał do gleby składniki pokarmowe. Do iglaków nie powinno się stosować nawozów zasadowych, ponieważ to rośliny, które najlepiej radzą sobie przy kwaśnym odczynie gleby. 

Ściółkowanie iglaków 

Wiosną można także zadbać o ściółkowanie iglaków, które poprawia wzrost rośliny. To ściółkowanie sprawia, że gleba się nie nagrzewa i mniejsze jest parowanie wody. Jest to także ochrona przed rozwojem chwastów i stosowny sposób na unikanie wahań temperatury. Najlepiej postawić na korę, zarówno świeżą jak i kompostowaną. Można także przy ściółkowaniu postarać się o to, by dodać do ściółki nawozu z azotem. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo