"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Jak i kiedy sadzić iglaki?

Zakładanie ogrodu jest rzeczą bardzo pracochłonną i przede wszystkim trudną do wykonania. Wszystkie nasadzenia powinny być dokładnie przemyślane. Dzisiaj, w każdym ogrodzie, czy to przydomowym czy w mieście, możemy spotkać najróżniejsze gatunki iglaków. Ich uprawa i pielęgnacja nie jest wyjątkowo trudna, jednak warto znać podstawowe zasady, które pomogą utrzymać iglaki w dobrym stanie.

Iglaki do ogrodu

Krzewy czy drzewa iglaste spotyka się dziś powszechnie. Ogromnym atutem iglaków jest fakt, iż są to rośliny zimozielone, które to dodają uroku ogrodom szczególnie w okresie zimowym. W naszych ogrodach zauważyć można różne odmiany iglaków. Popularne są dziś świerki ozdobne czy żywotniki. Ogromnym zainteresowaniem pochwalić się mogą także iglaki karłowate, które świetnie nadają się na małe rabatki blisko domu. Szczególnie sprawdzą się na małej powierzchni, którą trudno jest zagospodarować. 

Zakładanie ogrodów z iglakami

Podczas prac związanych z projektowaniem nasadzeń, najlepiej wykorzystać iglaki do ogrodu szybkorosnące, które nie wymagają dużo pracy. Do takich gatunków zdecydowanie zaliczyć można wszelkie tuje czy jałowce. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób sadzić iglaki. Optymalnym terminem do sadzenia jest wczesna wiosna lub późne lato. Niezwykle istotne jest także odpowiednie podłoże. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki odczyn ma gleba w miejscu, w którym docelowo mają rosnąć iglaki, warto to sprawdzić za pomocą specjalnych przyrządów. Aby krzewy iglaste dobrze rosły, musimy zapewnić im dobre warunki. Iglaki lubią ziemię dosyć kwaśną i dobrze przepuszczalną. Warto zatem powierzchnię wokół rośliny zaraz po posadzeniu wysypać korą, która zatrzyma wilgoć i odpowiednio zakwasi ziemię. Pielęgnacja roślin iglastych opiera się również na prawidłowym ich formowaniu. Zatem kiedy przycinać iglaki? Cięcie najlepiej wykonujmy wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Formowanie iglaków pomaga im w rozkrzewieniu i okazuje się, że przyspiesza ich wzrost. Zabiegu tego nie należy przeprowadzać zbyt późno, gdyż rośliny nie zdążą przygotować się do spoczynku zimowego, co może sprzyjać chorobom. Istotne podczas pielęgnacji tych roślin jest także podlewanie. Nie zapominajmy regularnie nawadniać młodych roślin, gdyż susza im zdecydowanie nie sprzyja.

Pielęgnacja roślin iglastych nie jest zadaniem bardzo wymagającym, warto jednak dobrze przemyśleć miejsce ich nasadzenia, gdyż wiele tych gatunków osiąga dość spore rozmiary. W naszych ogrodach spotyka się oczywiście formy karłowate, jak i te normalne, które zdobią ogród nawet w okresie zimowym. 

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo