"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Co zrobić z trawnikiem na wiosnę?

Po zimie trawnik wymaga szczególnej uwagi bowiem często ulega on uszkodzeniom mrozowym, w niektórych przypadkach pojawia się także pleśń śniegowa oraz liczne kretowiska, których nie było widać pod warstwą śniegu. Jak zatem zadbać o trawnik na wiosnę i jakie zabiegi wykonać, aby wyglądał nieskazitelnie i zdrowo?

Piękny trawnik na wiosnę – co zrobić w pierwszej kolejności?

Pielęgnację trawnika oraz pierwsze czynności z tym związane powinno się wykonywać już na przełomie marca i kwietnia, gdy ryzyko mrozów w nocy jest coraz mniejsze. Jedną z podstawowych czynności jest jego wygrabienie. Powinno się je wykonać w marcu, jeszcze przed okresem wegetacji. Co ważne, trawnik należy grabić „na krzyż” – taki sposób dokładnie usunie resztki roślin oraz stare i suche źdźbła. To właśnie po dokładnym wygrabieniu widać, w jakim stanie jest trawnik oraz jakie czynności w dalszej kolejności należy wykonać.

Wałowanie, wertykulacja i aeracja trawnika – na czym polegają?

Wałowanie polega na wyrównaniu powierzchni trawnika za pomocą specjalnego, dedykowanego do tej czynności walca ogrodowego. Po wałowaniu wybrzuszenia powstałe na trawie zostaną wyrównane, a korzenie dociśnięte do gleby. Sam zabieg poprawi żyzność trawnika oraz ochroni go przed przesychaniem.

W dalszej kolejności przeprowadzamy wertykulację polegającą na nacinaniu darni przy wykorzystaniu wertykulatora. Co ważne, zabieg ten należy wykonywać tylko na trawnikach starszych niż 2 lata. Wertykulacja ma na celu rozluźnienie trawnika oraz umożliwienie lepszego przenikania wody i powietrza do strefy korzeniowej murawy. Co ciekawe, wertykulacja nie tylko usuwa zbędną i zalegającą na murawie warstwę filcu, ale także pomaga w pozbyciu się nieestetycznego mchu.

Warto wykonać także aerację, czyli nakłuwanie darni kolcami. Zabieg aeracji wykonujemy za pomocą aeratora ale także za pomocą aeratora do trawnika w płynie. Dzięki temu zyskuje się pewność, że trawnik zostanie dokładnie napowietrzony i zrewitalizowany.

Jak zadbać o trawnik na wiosnę – wapnowanie i nawożenie

Kompleksowa pielęgnację jaką oferujemy klientom obejmuje także wapnowanie, piaskowanie i nawożenie trawnika na wiosnę. Zalecany odczyn pH w przypadku trawników waha się w granicach do 5,5 do 7,0. Z tego też powodu warto dokonać pomiaru pH gleby i jeśli jest ono zbyt kwaśne, kluczowym w pielęgnacji murawy jest zabieg wapnowania. Wielu właścicieli ogrodów i trawników zastanawia się jak usunąć mech z trawnika na wiosnę? Odpowiedź jest prosta – oprócz wapnowania i piaskowania, ważne jest także odpowiednie nawożenie trawnika.

Nawożenie trawnika na wiosnę ma za zadanie zregenerowanie go oraz pobudzenie do intensywnego wzrostu po okresie wegetacji. W tym celu stosujemy profesjonalne, wiosenne nawozy do trawników bogaty w takie składniki odżywcze jak azot i fosfor. Jeśli na trawniku zalega mech warto zastosować nawóz z dodatkiem żelaza.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo