"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Ogród deszczowy – co to jest i jak go założyć?

Ten rodzaj ogrodu jest bardzo innowacyjnym sposobem na zagospodarowanie terenu zielonego. Jest to dobra inspiracja dla aranżacji całego ogrodu lub tylko jej części, co stworzy efekt rabaty kwiatowej. To rozwiązanie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale główną rolą jest filtrowanie wody opadowej, a co za tym idzie zwiększa jej retencję. Ogród deszczowy zapobiega odpływowi ogromnych ilości wody z kanalizacji prostu z dachów czy ulic. Taki ogród przejmuje zanieczyszczenia zgromadzone w deszczówce. Z pewnością pochłania także prawie dwa razy więcej wody, niż trawnik.

 W jaki sposób zaprojektować taki ogród?

Projektowanie ogrodu oraz zrealizowanie tego pomysłu nie wiąże się z użyciem specjalistycznego sprzętu, czy doświadczenia, więc każdy fan ogrodnictwa jest w stanie go stworzyć w swoim przydomowym ogródku. Taki projekt możemy zrealizować zarówno w doniczkach, jak i bezpośrednio w gruncie. W obu tych przypadkach ogród deszczowy przechodzi ten sam proces sadzenia co innych roślin. Różnica kryje się w typie roślin, ponieważ do ogrodów deszczowych stosuje się rośliny nazywane hydrofitowymi. Ich ilość powinna przekraczać co najmniej 50 procent w miejscu, gdzie planujemy ulokować tego typu ogród. Są niezwykłe, ponieważ ich system korzeniowy przechwytuje i zatrzymuje zanieczyszczenia skumulowane w wodzie pochodzących z utwardzonych nawierzchni. Ponadto charakteryzują się odpornością na zalewanie oraz przesuszenie. Jak można zauważyć zakładanie ogrodu przy użyciu wybranych gatunków, takich jak irysy, czy szkarłatna wiąże się z wieloma korzyściami. Można podjąć się tego typu prac samodzielnie, jednak, jeśli zależy nam na uzyskaniu wyjątkowego efektów, to warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Ta firma ogrodnicza podejmuje się projektowania wielu typów ogrodu, jednak ten jest jednym z faworytów.

Zalety ogrodów deszczowych

Te rośliny oprócz tego, że są łatwe w sadzeniu i pielęgnacji mają także wiele innych zalet. Ich poziom nawodnienia nie wpływa na zwiększanie się populacji owadów, ponieważ ich ukorzenienie wchłania wodę w bardzo szybkim tempie. Ponadto to rozwiązanie dodatkowo pomaga zmniejszyć ich liczność. Rośliny te są w pełni bezpieczne zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i zwierząt. Namoczona gleba także nie stanowi zagrożenia, ponieważ jest płytka. Ta firma zaprojektuje ogród w taki sposób, że może się on znajdować blisko murów.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo