"Kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni" M.Wiśniewski 501-725-876 kaktus-ogrody@wp.pl

BLOG

Poznań · Luboń · Komorniki · Mosina · Puszczykowo · Skórzewo · Dąbrówka · Stęszew · Rokietnica

Zima w ogrodzie: jak rośliny radzą sobie z mrozem?

Zima to czas uśpienia w ogrodzie, prac ogrodniczych jest zdecydowanie mniej, ale nie oznacza to, że nie ma ich wcale. Szczególnie trzeba zadbać o rośliny. Część z nich przetrwa opady śniegu i mrozy bez szwanku, ale niektórym należy pomóc, by na wiosnę cieszyć się roślinnością budzącą się do życia.

Przygruntowe przymrozki rozpoczynają się już jesienią, ale to zima w ogrodzie jest wyzwaniem dla roślin. Nawet gdy temperatury powietrza nie spadają znacznie poniżej zera, grunt może być trwale zamarznięty, a w przypadku opadów śniegów, utworzy się puchowa otulina trawnika, roślin ozdobnych, drzew i krzewów. W zimnych miesiącach roku głównym zadaniem ogrodnika jest doglądanie stanu roślinności.

Rośliny odporne na mróz

Jest wiele gatunków roślin, które bez problemu poradzą sobie z niskimi temperaturami. W naszej szerokości geograficznej mogą zdarzyć się zimy szczególnie dotkliwe, więc warto wybrać gatunki odporne na mróz. Dobór roślin odpowiednich dla warunków klimatycznych, planowanie ich rozmieszczenia oraz odpowiedniej pielęgnacji – na tym właśnie polega kompleksowe zakładanie ogrodów

Rośliny ogrodowe, którym nie będą straszne mrozy to gatunki naturalnie występujące w zimnych regionach świata: na obszarze Syberii, Skandynawii czy północnych obszarach Ameryki. Należą do nich m.in. drzewa iglaste takie jak sosna pospolita i świerk pospolity, a także krzewy: malina arktyczna, wiele odmian derenia, kalina koralowa. Odporne na mróz byliny to powojniki, goździk alpejski, krwawnik pospolity, ale też mięta pieprzowa czy konwalia majowa. Wybierając odpowiednie gatunki do ogrodu, należy jednak zwrócić uwagę również na takie warunki jak wilgotność czy osłonięcie terenu od wiatru, gdyż niektóre z roślin mrozoodpornych nie poradzą sobie w warunkach wietrznych czy suchych.

Pielęgnacja roślin ogrodowych podczas mrozów

W polskich ogrodach często można spotkać również gatunki ciepłolubne, które już na etapie zakładania ogrodu trzeba posadzić w miejscach osłoniętych od wiatru i możliwie najcieplejszych. Te rośliny są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury i bez pomocy ogrodnika nie przetrwają zimy. Odpowiednia pielęgnacja ogrodów zakłada przygotowanie do zimy już jesienią. Właśnie wtedy należy zabezpieczyć młode rośliny oraz te, które nie lubią mrozów. Najlepiej wykorzystać do tego agrowłókninę. Krzewy i drzewa wymagające takiej ochrony to m.in. cyprys, ostrokrzew, bukszpan. Bulwy i cebulki roślin niezimujących należy wykopać jeszcze przed nastaniem przymrozków i do wiosny przechowywać np. w piwnicy.

Jeśli trawnik pokryje śnieg, bardzo istotne jest, by go nie deptać. Śnieżna pokrywa będzie stanowiła naturalną ochronę. Chodzenie po niej doprowadzi do uszkodzenia zimującej pod śniegiem trawy.

Ogród zimą jest piękny, sprawia wrażenie surowego i uśpionego, ale mimo tego potrzebuje uwagi i troski. Odpowiednie dbanie o roślinność w najzimniejszych miesiącach roku sprawi, że ogród odwdzięczy się wiosną i latem.

Chcesz nas zatrudnić?

Opowiedz nam o swoim projekcie.

Polityka cookies | Polityka prywatności

Copyright © Kaktus 2020

Firma Kaktus najbardziej aktywnie działa na terenie miejscowości: Poznań, Luboń, Komorniki, Mosina, Puszczykowo, Skórzewo oraz Dąbrówka.

PROJEKT I WYKONANIE: PIOTR JEZIORNY piotr jeziorny strony internetowe luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo Piotr Jeziorny pozycjonowanie stron internetowych luboń, komorniki, mosina, plewiska, puszczykowo, stęszew, skórzewo